Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "İslam'ın tek evliliği öne çıkardığı kesindir"

  ANKA
  28 Mayıs 2011 - 16:13Son Güncelleme : 28 Mayıs 2011 - 16:13

  Diyanet Vakfı Kadın Faaliyetleri Merkezi eski Başkanı Ayşe Sucu, “çok eşlilik yasal olsun” diyen muhafazakar aile danışmanı Sibel Üresin’in İslam’ı iyi tetkik etmediğini belirterek, “İslam’ın tek evliliği öne çıkardığı kesindir” dedi.

  Diyanet Vakfı Kadın Faaliyetleri Merkezi eski Başkanı Ayşe Sucu, muhafazakar aile danışmanı Sibel Üresin’in “çok eşlilik yasal olsun” sözlerine sert tepki gösterdi.

  Sucu, ANKA’ya yaptığı açıklamada öncelikle Üresin’in bir kadın olarak böyle bir açıklama yapmasını yadırgadığını ifade etti. Bu sözlerin İslam’ı çok iyi tetkik etmeden söylenen sözler olduğunu belirten Sucu, “İlahiyatçı olarak öncelikle bu tepkimi ortaya koyuyorum. Gerek Kur’an-ı Kerim’in genel kavramlarına bakarak, gerekse Nisa suresindeki ayete bakarak konuşacak olursak, bir defa Kur’an-ı Kerim tek evliliği öne sürüyor. Yüce Allah orada diyor ki; ‘adaleti sağlayamazsınız, adaleti sağlamayacağınız için, sizin için tek olması daha hayırlıdır’. Son noktayı Yüce Allah koymuş oluyor. İslam’ın tek evliliği öne çıkardığı kesindir ki; Peygamberimizin kızıyla ilgili uygulamasında da bunu görüyoruz” dedi.

  Ayetten çıkan sonucun, İslam’ın tek eşliliği öne sürmesi olduğunu vurgulayan Sucu şöyle devam etti:

  “Ayetlere parçacı yaklaşmayız biz. Ayetler, Kur’an-ı Kerim’in temel ayetleriyle, adalet, ihsan, iyilik gibi temel bir kavramlarıyla örtüşmesi gerekir. Burada kadının psikolojik olarak, sosyolojik olarak uğrayacağı, ruhsal olarak konumu hiç değerlendirilmiyor. Bir kadın ikinci, üçüncü, dördüncü eş konumunda olduğu zaman acaba hangi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor? 4-5 tane eşin arasında kadın, ne kadar cinsel ya da ruhsal anlamda tatmin oluyor? Eşten o sevgiyi ne kadar görüyor? Bu boyutlar göz önüne alınmadan sırf laf olsun diye konuşturulan bir kadın gibi geliyor bana. Üstelik bu kadın bir de danışman görevi görüyor ki; bir eğitimci, bir ilahiyatçı olarak, bir kadın olarak utandım bütün açıklamalarından. Bütün kadınlara hakaret olarak görüyorum.”(ANKA)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı