Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İslamın siyasallaşmasına asla izin verilemez

  Hürriyet Haber
  29 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mart 1998 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ağırlıklı olarak irticayla mücadelenin ele alındığı MGK'nın ardından, dün Çankaya Köşkü'ndeki Rektörler Zirvesi'nde, laiklik karşıtı hareketlerle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

  Türkiye'de yaşanan ve ‘suni sorunlar’ diye nitelediği son gelişmelerin, İslamı siyasallaştırma arayışlarından kaynaklandığını belirten Demirel, ‘Ülkeyi inananlar ve inanmayanlar şeklinde ikiye bölmeyi amaçlayan bu siyasi akımlar, sadece toplumsal sözleşmemizi bozarak bir Anayasa suçu işlememekte, aynı zamanda müslümanları bölerek günah da işlemektedirler. Buna hiçbir şekilde izin verilmemelidir’’ dedi.

  RP'YE ELEŞTİRİ

  Demirel, bu konuda isim vermeden kapatılan RP'ye eleştiri yöneltti. Demirel, Türkiye'de İslamı siyasallaştırma arayışlarının başlangıç tarihi olarak ise Refahyol'un işbaşına geldiği 1996 ortalarını gösterdi. Cumhurbaşkanı, harkesi ‘Anasasal çizgide birleşmeye’ davet etti.

  MGK, YURTLARI TARTIŞTI

  Demirel, üniversitelerde bugün yaşanan sorunlara değinirken, rektörlere, ‘‘Sıkıntılarınız, sizin sabrınızı zorlayan işler var. Bütün bunlara çözüm buluncaya kadar konuşmaya devam edeceğiz’’ dedi. Öğrenci yurtları sorununa da değinen Demirel, bazı yurtlarla ilgili ideolojik amaçlı faaliyetlerde bulunulduğu, cumhuriyete karşı fikirlerin telkin ve enjekte edildiği şikayetlerinin olduğunu söyledi. Bunu, devletin en önemli sorunlarından biri olarak gösteren Demirel, konunun MGK'da da tartışıldığını söyledi.

  CUMHURİYET YÜCELTTİ

  Demirel, türban tartışmasına da cumhuriyetin Türk kadınına sağladığı geniş özgürlük ve olanaklardan söz ederek mesaj verdi. Cumhuriyetin, kadın-erkek eşitliğini oluşturarak bütün yurttaşlarını ayırım gözetmeden kucaklayıp, temel hak ve özgürlüklerin evrenselliğini güvence altına aldığını belirten Demirel, bugün Türkiye'deki profesörlerin yüzde 23'ünün, doktor, hemşire ve sağlık personeli ile hakim, avukat ve adliye personelinin yüzde 40'ının, öğretmenlerin de yüzde 50'sinin kadın olduğunu anımsattı. Demirel, ‘‘Yani cumhuriyet ne yapmıştır, kadını toplumun içine koymak suretiyle gücünü katlamıştır. Kadını toplumun dışına çıkardığınız zaman gücü en azından mevcut olanın yarısına inecektir’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı