Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu halka anlatmalıyız’

  BERLİN
  23 Mayıs 2017 - 09:44Son Güncelleme : 23 Mayıs 2017 - 09:44

  Berlin’de Dinlerarası Diyalog Günü’nde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “İslam Almanya’ya aittir” sözünün sadece teorik değil, aynı zamanda günlük yaşamın bir parçası olduğunu söyledi. Gabriel, şöyle dedi:

  “ESKİ cumhurbaşkanının ‘İslam Almanya’ya ait’ sözünün sadece teorik bir cümle olmadığını, aynı zamanda kapıdan dışarı çıktığınızda bunun günlük yaşamın bir parçası olduğunu halka anlatmalıyız. Müslümanlar bizim ülkemizin eşit vatandaşları. En azından biz böyle hissediyoruz. İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu halka anlatmak ise biz politikacıların görevi ve henüz tam manasıyla üstesinden gelemediğimiz bu görev önümüzde duruyor.”

  ‘DİN İLE SAVAŞ BİR ARADA ANILIYOR’
  Hiçbir dinin anayasanın üzerinde olmadığını vurgulayan Gabriel, hepsinin anayasa çerçevesi içinde hareket ettiğini söyledi. Gabriel, “Bir tarafta inanç özgürlüğü, öte yanda ise anayasa ve yasalara saygı” dedi. Bugün din ile savaşın ve çatışmaların bir arada anıldığına işaret eden Gabriel, DEAŞ gibi terör örgütlerinin dini sadece siyasi ve bölgesel çıkar amacıyla kullandıklarını, dinle bir ilişkilerinin bulunmadığını belirtti.
  Berlin’de düzenlenen Dinlerarası Diyalog toplantılarında perşembe günü de ABD eski başkanı Obama ile Almanya Başbakanı Merkel konuşacak.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı