Dünya Haberleri

DÜNYA

  İslami radikalleşmeye kreş önlemi

  hurriyet.com.tr
  11 Aralık 2009 - 17:41Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 17:50

  İngiltere'de anaokulu çağındaki çocukları İslamcı radikallerin beyin yıkama çalışmalarına karşı korumak için kreşler gözlem altına alınacak.

  The Times gazetesinin ele geçirdiği bir emniyet belgesi, anaokulu çağındaki çocukları İslamcı radikallerin beyin yıkama çalışmalarına karşı korumak için İngiltere’de kreşlerin gözlem altına alınmasını öngören bir planın varlığını ortaya koydu.  

   

  West Midlands’daki terörle mücadele biriminden bir yetkilinin ilgili birimlere gönderdiği bir elektronik postada, “Umuyorum bana yaşı ne olursa olsun radikalleşen ya da radikalleşmeye açık olan kişilerin isimlerini vereceksiniz. Kanıtlar radikalleşmenin dört yaşından itibaren başlayabileceğini gösteriyor” deniyor.

   

  Polis, çocuklar ve gençler konusunda uzmanlaşmış terörle mücadele birimi yetkililerinin şimdiden kreşleri dolaşmaya başladığını teyit etti.

   

  İngiltere’nin gölge kabinesinin İçişleri Bakanı Chris Gayling bu politikanın “daha fazla insanı yabancılaştırma riski” taşıdığını söyleyerek kararı kınadı.

   

  Batı Yorkshire Polis Şefi Norman Bettison ise, “Ulus genelinde polislerin anaokulu çağındaki çocuklarla bu bağlamda uğraştığının hiçbir örneği yok” dedi.

   

  Diğer yandan İçişleri Bakanlığı, radikalleşme tehdidi bağlamında gözetim altına alınan 228 kişiden birinin yedi yaşında bir çocuk olduğunu duyurdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı