Dünya Haberleri

  İslami faşizm

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bush, terörizmle ilgili son konuşmasında, Washington Times yazarı Frank Gaffney ile aynı kavramı kullandı: İslami faşizm. ‘Türkiye İslami faşizme yöneliyor’ diye yazan W.Times büyük tepki almış ve Beyaz Saray ‘Bu gazetenin görüşüdür, yönetimi bağlamaz’ demişti.

  IRAK konusunda içeriden ve dışarıdan büyük baskı altında olan ABD Başkanı George Bush, işgali savunmak için yaptığı konuşmada, siyasi olarak en güçlü söylemi olan terörle mücadeleye geri döndü. Konuşmasında, ilk kez Usame bin Ladin ve Ebu Musab el Zarkavi adlarını ağzına alan Bush, İslamcı militanlar hakkında da ilk kez kesin bir dil kullanırken, ideolojileri konusunda da yeni bir söylem ortaya attı: İslami faşizm...

  ABD’nin Irak’tan çekilmesini istemenin, ciddi bir yanılgı olduğunu, Irak’taki direnişin, El Kaide ve diğer radikal militan örgütlerin, ülkesinin Orta Doğu’daki etkisini sona erdirmek için yürütülen bir stratejinin parçası olduğunu belirten Bush, İslami faşistlerin amacının, İspanya’dan Endonezya’ya kadar uzanan radikal bir imparatorluk kurmak olduğnu savundu.

  Bush şöyle konuştu:

  ‘Soru çok basit... Amerika ya da diğer özgür ülkeler Zarkavi ve Bin Ladin’in Irak’ı konrol altında tutmasıyla daha az mı, yoksa daha çok güvende mi olacak? Çeyrek yüzyıldan beri aynı hedefe ulaşmak için çabalıyorlar. Bize saldırıyor ve kaçmamızı bekliyorlar. Irak’ta, 1983’te Beyrut’ta ya da 1993’te Mogadişu’da yaptıklarını bu kez daha geniş bir coğrafyada gerçekleştirmek istiyorlar.’

  Bush konuşmasında, İran ve Suriye gibi terörü destekleyen ülkeleri de uyardı ve Washington’un terör saldırısına katılanlarla onları destekleyenler arasında bir fark görmediğini ve hepsini cinayetten sorumlu tuttuğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı