İslami bankalar için geçiş süresi tanınacak

Hürriyet Haber
27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen, kamuoyunda faizsiz bankacılık olarak bilinen özel finans kurumlarının disipline edileceğini bildirdi. Dinçmen, bu kurumlar için bir geçiş süresinin tanınacağını açıkladı. Dinçmen, mali piyasaların düzenlenmesi ve denetlenmesi hakkındaki yasa tasarısının Nisan'ın sonuna doğru Bakanlar Kurulu'na sunulacak hale geleceğini açıkladı.

Dinçmen mali sektör reform tasarıyla ilgili olarak Bankalar Birliği Başkanı Ünal Korukçu ve yönetim kurulu üyeleriyle gerçekleştirdikleri toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, bankacılıkla ilgili düzenlemeleri de tamamladıklarını söyledi. Yener Dinçmen, tasarıyla özel finans kurumlarının disipline edilmesi amacıyla bankaların sorumlu olduğu bazı yükümlülüklere bu kuruluşların da tabi kılınacağını bildirdi. ‘‘Onlara bir disiplin geliyor’’ diyen Dinçmen, ancak belli bir geçiş süresi tanınacağını kaydetti.

Dinçmen, dünkü toplantıda belli maddelerin redaksiyonunun gözden geçirildiğini, tasarıya, oluşturulacak mali piyasalar yüksek kuruluna gerekli görülmesi durumunda Türk Bankalar Birliği ile Sigorta ve Reasürans Birliği başkanlarının çağırılması yönünde bir madde eklendiğini bildirdi. Her iki birliğin başkanının da üst kurulda görüş bildirebileceğini ancak oy kullanamayacağını ifade eden Dinçmen, anılan üst kurulda Maliye ve Hazine müşteşarları ile Merkez Bankası Başkanı yer alacağını, DPT Müsteşarı'nın ise bulanmayacağını söyledi. Dinçmen, toplantı öncesine kadar üst kurul konusunda bankacılık kesimiyle ile görüş ayrılığı içinde oldukları iddialarının gerçeği yansıtmadığını da kaydetti.

Bu arada tasarıda, mevcut bankalar yasasının, mali yapısı zayıflayan ve likilite güçlüğüne düşen bankaların izlenmesiyle ilgili 64'üncü maddesinin kapsamının daha genişletildiği ve daha fazla enstrümanlarla donatıldığını belirtildi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı