İslam ülkeleri arasındaki ticaret 540 milyar dolar

Hürriyet Haber
06.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.11.2009 - 12:14

Devlet Planlama Teşkilatı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı desteğiyle, TOBB ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) işbirliğinde düzenlenen ‘İSEDAK İş Forumu’ Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

30 İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesi ülkenin temsil edildiği toplantıda konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinde üç aşamada güçlü bir toparlanma öngördüklerini belirterek “Bu aşamalardan ilki, içinde bulunulan dönemde stoklardaki iyileşme ile başladı. İkinci safha özel sektördeki toparlanmayla birlikte olacak. Bankalar kredileri artıracak, özel tüketim harcamaları artacak. Üçüncü aşama ise yatırımlardaki artışla yaşanacak” dedi.

260 milyarlık ‘iç’ ihracat

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, 2008 sonu itibariyle dünya ticaretinin yüzde 16’sının İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) ülkeleri arasında gerçekleştiğini kaydetti ve “Bu tablo, dünya nüfusunun yüzde 22’sini oluşturan İKT’ye üye ülkeler için yetersiz ve eksik bir tablo. İslam ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 540 milyar dolara, İKT içi ihracat 260 milyar dolara ulaştı” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, İKT’nin dünya ticaretinden aldığı payın yüzde 16’dan yüzde 25’ine çıkarılması hedefini ortaya koydu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı