Gündem Haberleri

  İslam, türban değil

  Hürriyet Haber
  09.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSP Ankara İl Başkanlığı'nın Kadınlar Günü kutlamasında konuşan Ecevit, türbanla ilgili olayların dinin sömürülmesinden kaynaklandığını söyledi. Türbana devlet baskısı olmadığını belirten Ecevit, ‘‘İslam'ı başörtüsüne indirgemek, dine yapılabilecek en büyük saygısızlıktır’’ dedi.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, başörtüsüyle ilgili olayların devletin baskısından değil, dinin sömürülmesinden kaynaklandığını bildirdi. Ecevit, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla DSP Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen kutlamada, kadınların barışçıl ve özgür bir toplumun temeli olduklarını belirtti. Ecevit, ‘‘Kadın ne kadar özgürse, demokrasi de o kadar güçlüdür. Demokrasinin olmazsa olmaz şartı; o ülkedeki kadınların özgür olmasıdır. Kadınlar önce evlerinde demokrasiyi yaşamalıdır. Çünkü demokrasi evlerde başlar’’ dedi. Başörtülü kadınların da dinlediği konuşmasında Ecevit, ‘‘İslam'ı başörtüsüne indirgemek, dine yapılabilecek en büyük saygısızlıktır. Bu başörtüsü olayları devletin baskısından değil dinin sömürülmesinden kaynaklanmaktadır. İslam'da ruhban sınıfı yoktur ve imam hatip liseleri rahibe yetiştirmez’’ diye konuştu.

  TASARIYI GERİ ÇEKEMEYİZ

  Kamu çalışanları ile ilgili sendika yasa tasarısına da değinen Ecevit, tasarının, Anayasa'nın öngördüğü en geniş hakları verdiğini söyledi. 1995'teki son Anayasa değişiklikleri sırasında da, DSP'nin grev ve toplu sözleşme hakkı tanınması için büyük çaba gösterdiğini, aynı şekilde kamu çalışanları ve Meclis'ten o anda yeterli destek gelmediği için bu hakların tanınmadığını anlattı. Ecevit, ‘‘Bu açıdan, kamu çalışanları bu haklı taleplerini dile getirirken DSP'ye haksızlık etmesinler, bunu kabul edemiyorum. Bu tasarıyı geri çekmeye hakkımız yok. Geri çekmeye mecbur kalınır mı bilmiyorum, Meclis gündemi yoğun’’ diye konuştu. ‘‘Demokrasi bir evrim sürecidir, sonuçlara birdenbire değil, yavaş yavaş varılır’’ diyen Ecevit, memurları yasal zeminde kalmaları konusunda uyardı.

  VERGİNİN ACITMASI ZORUNLU

  Ecevit, Vergi Tasarısı'nın baştan toplumun tüm kesiminden destek aldığını, ayrıntılar tartışıldıkça tepkilerin yükselmeye başladığını belirterek, ‘‘Vergi Reformu'nun bazı çevreleri acıtması doğal, bazı çevreleri de acıtması zorunlu’’ dedi. Ecevit, ‘Acıtması zorunlu’ dediği çevreleri de, ‘‘Hiç vergi ödemeden, yatırım yapmadan, istihdama katkıda bulunmadan servetine servet katan ve hiç vergi vermeyenler’’ olarak tarif etti. ‘‘Kimsenin servetinde gözümüz yok ama servetlerinin vergisini ödesinler’’ diyen Ecevit, ‘‘Dar gelirli tüm kesimlerden vergi alınıyor, varlıklıların vergi vermeyenleri de artık vergi versinler’’ diye seslendi. Ecevit, Doğu ve Güneydoğu'da ‘beli kırılan’ bölücü terörün kökünü kazımak için getirdikleri teşvik sistemini bugün ayrıntılı olarak açıklayacağını duyururken, bu yörede yatırım yapacaklara arsayı devletin sağlayacağını, işveren payı işçi primini devletin ödeyeceğini, elektrikte yüzde 50 indirim yapacaklarını bildirdi. Ecevit, Doğu ve Güneydoğu'ya ‘Tersine göç’ başlayacağını iddia etti.

  Ecevit'e konfeti yağmuru

  Türk Metal Sendikası'nın Kadın İşçiler 4. Büyük Kurultayı'na katılanlar pankart, bayrak ve konfetilerle salonu bayram yerine çevirdiler. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de konfeti yağmuruna tutulanlar arasındaydı. Rahşan Ecevit eşinin üstüne dökülen konfetileri temizlenmesinde yardımcı oldu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı