GAZİANTEP HABERLERİ ISLAHİYE HABERLERİ

İslahiye'den Suriye'ye Sınır kapısı açılması çalışması başlatıldı

DHA
16.04.2018 - 13:17Son Güncelleme :
DHA

Kadir ÇELİK/İSLAHİYE (Gaziantep), (DHA)-  GAZİANTEP'in İslahiye İlçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Meydanı Ekbez bölgesi arasında sınır kapısı açılması için çalışma başlatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, İslahiye Kaymakamı Ramazan Yıldırım, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ve beraberindeki heyet İslahiye'nin Suriye sınırında incelemelerde bulundu.
Suriye'deki iç savaşın başlamasıyla kullanıma kapatılan 1914 yılında Sultan Abdulhamid zamanında hicaz demiryolu olarak yaptırılan 12 kilometrelik Suriye'nin Meydanı Ekbez istasyonu arasındaki mevcut işleyen İslahiye-Halep demiryolu ile karayolu ulaşımı da eklenerek sınır kapısı açılması için yapılan girişimler sonucu sınırda heyetler incelemeler bulunarak çalışma başlatıldı.

İslahiye'nin karşısında bulunan terör örgütü PYD denetimindeki Suriye'nin Meydanı Ekbez bölgesinin Zeytin Dalı Harekatıyla terör örgütünde temizlenmesiyle olası tehdidin ortada kalkması ve Suriye'de önümüzdeki günlerde sağlanacak barışla hareketli günlerin yaşanacak olması nedeniyle bölgeye sınır kapısı açılması için yapılan girişimler sonucu çalışma başlatıldı.

Gümrük sınır kapısı açılması çalışmalarına başlandığını belirten İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural," Yaklaşık 100 yıldır Demiryolu olarak Suriye'ye gerek yük gerekse yolcu taşımacılığının yapıldığını, tren yolu gümrüğünün gar istasyonunda hizmet verdiğini, bu anlamda mevcut demiryolu ile karayolu ulaşımıyla açılacak sınır kapısıyla ilçe ekonomisini canlandıracak" dedi.
​FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Islahiye haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Islahiye haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İslahiye'den Suriye'ye Sınır kapısı açılması çalışması başlatıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı