GAZİANTEP HABERLERİ

İslahiye De Üzüm Hasadı Başladı

IHA
05.08.2015 - 17:47Son Güncelleme :

İSLAHİYE ÜZÜM İHRACATI YURT İÇİNE,

IHA

İslahiye merkez ve mahallerinde bulunan üzüm bağlarında hasat başladı
Çekirdeksiz, Antep karası, kardinal ve hatun parmağı cesidi üzümlerinin hasadı başladı. İslahiye ilçesinde yaklaşık 50 bin dekar arazi de üretim yapılan genellikle Antep karası, hatun parmağı, kardinal ve çekirdeksiz sofralık cinsi üzümler üretiliyor.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan İslahiye Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Ramazan Can şunları söyledi:
“İslahiye’nin gurur kaynağı üzümün hasadı başladı. İslahiye’nin üzümleri çok kaliteli ve faydalı. Bizler İslahiyeli olarak, üzümümuzden memnunuz. Üzüm fiyatları tarlada siyah üzüm1.40-1.50 TL, beyaz üzüm 1,1-1.5 TL arasında fiyatlarla pazarlanıyor. Üretici fiyatlardan pek te memnun değil ancak yin de bu fiyatlar fena değil" dedi.
Can sözlerine şöyle devam ett:
"Üzüm şimdi yurt içine ihraç oluyor, çevremizde her yerde savaş var, o nedenle sadece yurt içine satışlar olmaktadır. İslahiye ilçesinde 2.5 milyon üzerinde üzüm bağı kökü bulunmaktadır ve ilçede üzüm sezonunda yaklaşık 5 bin ton üzüm üretilmektedir.
Bağ sahibi Mehmet Kuş ise, "Ben yıllık olarak üzüm bağı kiralayıp bunların ülke içine satışını yapıyorum, bu yıl ki hasadımız on beş gün evvel başladı. Fiyatlar anormal derecede düşük değil, bizleri tatmin edici bir orandadır. Bu yıl 400 ila 500 tonluk elimde üzüm olacak, bu üzümleri ağırlık olarak yurt içine ihraç ediyoruz. İhraçtan biraz şikayetçiyiz, bu konuda Hükümetimizden ihracat desteği bekliyoruz ,bu konuda hükümetimizden desteklerini bekliyoruz. Hasat yapan çalışanlar üzüm toplayıcılar günlük 25 TL., üzüm dizenler ise 30 TL. ücret alıyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden İslahiye De Üzüm Hasadı Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İslahiye De Üzüm Hasadı Başladı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:06
 • Akşam
  17:21
 • Yatsı
  18:52
Sayfa Başı