KAYSERİ HABERLERİ

İŞKUR, iş piyasasını araştıracak

DHA
08.04.2016 - 14:49Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - ÇALIŞMA ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, 2016 Yılı 08 Nisan - 06 Mayıs tarihleri arasında, 1920 işyerini ziyaret ederek, İşgücü Piyasası Talep Araştırması yapacak. 

İŞKUR İl Müdürü Rifat Çetinkaya, Kayseri'nin tamamında gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2017 yılı ortasında net istidam artış ve azalış beklentileri ile ileriye dönük 5 yıllık işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgilerin derleneceğini kaydetti. Çetinkaya, ''Bu çalışma ile birlikte Kayseri işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Kayseri ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecek. Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacak. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hâkim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. İşyeri ziyaretleri 'her işsize, her işverene bir Danışman' sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecek'' ifadelerini kullandı.

Saha çalışmasının, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 2+9, 10+19 ve 20+ istihdamlı 1.920 işyerinde gerçekleştirileceğini de bildiren Çetinkaya, ''Alan uygulaması bizzat Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecek. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecek. Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından yapılacak. Çalışmanın sonuç raporunda Kayseri işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacak. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması bekleniyor'' dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden İŞKUR, iş piyasasını araştıracak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 14 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İŞKUR, iş piyasasını araştıracak haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   19:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı