BİLECİK HABERLERİ

İŞKUR’dan İşveren Ve İş Ayarlayanlara Hizmet Etmeye Devam Ediyor

IHA
10.07.2015 - 16:06Son Güncelleme :

İŞKUR İL MÜDÜRÜ

IHA

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Bilecik İl Müdürü Ayhan Tozan, İşbaşı Eğitim Programı hakkında bilgi vererek, "Program sayesinde iki sigortalı çalıştıran iş yerlerine bir kişi de İŞKUR’dan" dedi.
Tozan, kurumları tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif iş gücü piyasası programlarından birisi olan İşbaşı Eğitim Programının, kuruma kayıtlı işsizlerin yine kuruma kayıtlı iş yerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan, bir işi işbaşında öğrenme programı olduğunu söyledi. Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılması olduğunu vurgulayan Tozan, “Bir diğer amacı ise nitelikli iş gücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri iş yerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktır. Bu sayede, iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler iş tecrübesi kazanmakta, işverenler ise ihtiyaç duydukları iş gücünü kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta olduğundan hem iş arayanlar hem de işverenler doğru iş ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedirler” dedi.
PROGRAMDAN HANGİ İŞVERENLER YARARLANABİLİR?
4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/A maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan iş yerlerinin bu programdan yararlanabileceğini belirten Tozan, “Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının yüzde 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller gibi işverenler işbaşı eğitim programlarından faydalanabilmektedir. Belirlenen şartları sağlayan işverenler, kurumumuz tarafından kendilerine tahsis edilen iş ve meslek danışmanları veya görevlendirilecek personel aracılığı ile ya da doğrudan il müdürlüklerine hizmet merkezlerine gelerek taleplerini iletebilirler. İşverenin program düzenleme talebi, ivedilikle değerlendirilerek gerekli şartların sağlanması durumunda program düzenlenir” dedi.
PROGRAMA KİMLER KATILABİLİRLER?
İşbaşı eğitim programına katılmak için gerekli şartların 15 yaşını doldurmak, kuruma kayıtlı olmak, işsiz olmak ve ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar da programa katılabileceğini söyleyen Tozan sözlerine şöyle devam etti.
“Ancak, işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar ile programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler, bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamamaktadırlar. İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler, kurumumuz internet sayfasında, Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğü ilan panosunda yayımlanan ilanlara hem internet üzerinden hem de Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirler. Program süresine bağlı olarak katılımcılara net asgari ücret düzeyinde gelir elde etme imkanı da verilmektedir. Halen günlük 38,48 TL zaruri gider ödemesi İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Diğer yandan üniversite öğrencilerinin program süresince burs veya öğrenim kredileri kesilmediğinden öğrenciler burs veya kredilerini almaya devam edebilmektedirler.”
PROGRAMIN KAPSAMINDA ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?
Program sayesinde iki sigortalı çalıştıran iş yerlerine bir kişide İŞKUR’dan olduğunu ve İşbaşı Eğitim Programı ile çalışan veya işveren en fazla 160 fiili gün olarak yararlanabileceğini belirten Tozan sözlerine şöyle son verdi.
“Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezince uygun görülmesi halinde vardiyalı olarak çalışılan iş yerlerinde normal mesai saatleri dışında da program düzenlenmesi mümkündür. İşverenler, programa katılan işsizlere ve üniversite öğrencilerine işi öğreterek istihdam etmek istedikleri kişiyi işbaşında görme ve mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmakta ve bu sayede doğru işçiyi seçme imkanına kavuşarak hem işçi arama maliyetlerinden kurtulmakta hem de işçi ararken zaman kaybetmemektedir. Program kapsamında istihdam zorunluluğu yoktur. Ancak 1 yıl içinde tekrar yararlanmak istenirse o zaman daha önce katılan kişilerin yüzde 20’sini en az 60 gün istihdam etme zorunluluğu vardır. Program bitince taahhütname verilerek yeni program hemen başlatılabilir. İstihdam edileceklerin belirlenmesinde ve istihdam edilenlerin istihdam edildiği iş yerinden ayrılması durumunda istihdam yükümlülüğü veya taahhüdü belirlenen asgari süreler içerisinde diğer kursiyerler arasından, yeterli olmaması halinde Kuruma kayıtlı işsizler arasından tamamlanır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden İŞKUR’dan İşveren Ve İş Ayarlayanlara Hizmet Etmeye Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İŞKUR’dan İşveren Ve İş Ayarlayanlara Hizmet Etmeye Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ

22 Mart 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:30
 • Guneş
  06:54
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:20
 • Yatsı
  20:39
Sayfa Başı