KARABÜK HABERLERİ

İŞKUR’dan Bin 100 Kişilik İstihdam Projesi

IHA
20.10.2015 - 17:34Son Güncelleme :

İŞKUR İL MÜDÜRÜ COŞKUN GÜVEN, TOPLUM YARARINA PROGRAM KAPSAMINDA BİN 100 KİŞİYE DAHA İSTİHDAM EDECEKLERİNİ AÇIKLADI.

IHA

Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), uzun süredir uygulamaya devam ettiği Toplum Yararına Program kapsamında son yaptığı 700 kişilik istihdama ek olarak, bin 100 kişilik daha istihdam yapacağını duyurdu.
İŞKUR Karabük İl Müdürü Coşkun Güven, kurumları tarafından uygulanan Toplum Yararına Programların amacının özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara gelir desteği sağlamak olarak belirlediklerini söyledi.
Güven, “ Bu amaca uygun olarak İl Müdürlüğümüzce Karabük Merkez ve İlçelerinde Programa uygun çalışma yapabilecek Kamu Kurumları ve Belediyelerle protokoller yapılarak 5 Ekim 2015 tarihinden başlamak üzere 700 kişilik istihdam gerçekleştirilmiştir. Kamusal Altyapının Yenilenmesi,Çevre Temizliği,Ağaçlandırma,Okullarımızın çevre düzenlemeleri ile Bakım ve Onarım İşleri gibi alanlarda kurumlarımıza destek olacak işgücü ihtiyacını karşılayabilmek üzere 700 kişilik istihdama ek olarak bin 100 kişilik yeni bir istihdam programına başladık. Toplum Yararına Programda katılımcılar tercihlerine göre, Milli Eğitim Müdürlükleri,İl,İlçe ve Belde Belediyeleri,İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği,Karabük Üniversitesi,Müftülükler,Kültür Müdürlüğü gibi protokol yapılan Kurumlarda, mahalline en yakın yerde istihdam edilebileceklerdir. Toplum Yararına Program kapsamında çalışan katılımcılara net asgari ücret ödenecek ve tüm sigorta kollarına tabi SGK primleri de İŞKUR tarafından ödenecektir” dedi.
İŞKUR İl Müdürü Coşkun Güven, ayrıcıca, başvuruların 23 Ekim 2015 tarihine kadar İŞKUR İl Müdürlüğü ile İlçelerdeki Hizmet Noktalarından yapılabileceğini de kaydederek, “Katılımcıların programın uygulandığı mahalle en yakın bölgeden seçilmesi esas olup Kontenjandan fazla başvuru olması halinde, katılımcılar noter huzurunda kura çekilişi ile belirlenecektir. Toplum Yararına Programlardan; kuruma kayıtlı işsiz olmak, TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmamasını gerekmektedir. Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamak ve öğrenci olmamak şartlarını taşıyanlar yararlanabilecektir. Başvuru şartlarını taşıyan Kuruma kayıtlı isteklilerin Müdürlüğümüze müracaat etmeleri halinde gerekli bilgilendirme yapılacaktır” dedi.
İŞKUR faaliyetleri ile ilgili de değerlendirme yapan İl Müdürü Güven “Nisan 2015 tarihinde Orman İşletme Müdürlükleri ile yapılan ve halen devam eden 500 kişilik program da dahil edildiğinde 2015 yılı içerisinde sadece Toplum Yararına Programlarımızla 2 bin 300 kişi istihdam edilmiş oldu. Kurumumuzun uygulamış olduğu diğer işgücü eğitim programlarından da bin 600 kişinin yararlandığı dikkate alındığında içinde bulunduğumuz 2015 yılında yaklaşık 5 bin kişi İŞKUR’un istihdam desteklerinden yararlanmış veya halen yararlanmaya devam etmektedir. Bu programlar için de yaklaşık 25 milyon TL bütçe kullanılmıştır.İŞKUR tarafından işgücü yetiştirme alanında uygulanan İşbaşı Eğitim Programları İlimizde de işverenlerimiz tarafından büyük ilgi görmüş,bu programdan yararlanan kişilerinde program bitiminde istihdam edilmeleri sağlanmıştır” diyerek istihdama yönelik Kurum hizmetlerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karabük haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karabük ilinden İŞKUR’dan Bin 100 Kişilik İstihdam Projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 17 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İŞKUR’dan Bin 100 Kişilik İstihdam Projesi haberi güncellenecektir.

KARABÜK İLÇELERİ
  KARABÜK NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:49
  • Guneş
   07:35
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:18
  • Akşam
   17:36
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı