Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İSKİ'nin su zammına iptal istemi

  A.A
  24.10.2007 - 17:34 | Son Güncelleme: 24.10.2007 - 17:34

  Tüketiciler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesince onaylanan su zammına ilişkin tarifenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İstanbul İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz ve Avukat Arzu Akalın tarafından hazırlanan dava dilekçesi, Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ahmet Güler tarafından Bölge İdare Mahkemesine sunuldu.

  Dilekçede, İSKİ'nin su zammının konut ve iş yerlerine farklı ücretlendirme getirdiği, konutlarda yaşayan bireylerin sayısı göz önünde tutulmaksızın artan oranda bir fiyatlandırma uygulamasına gidildiği savunularak, bu düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı olduğu savunuldu.

  İSKİ'nin “temelde susuzluk sorununa çare bulmak için bu tip bir uygulamaya gittiğini” ifade ettiği dile getirilen dilekçede, ancak idarenin konutlarda yaşayan su tüketicilerine 3 aşamalı ve artan oranda bir tarife getirirken, iş yerleri için tasarrufu teşvike yönelik olduğunu iddia ettiği bu metodu benimsemediği, böylece idari işlemin “neden ögesi” açısından “sakatlandığı” ileri sürüldü.

  Tarifede zam oranları belirlenirken, “kamu hizmetleri bakımından enflasyon oranına paralel zam yapılması” ilkesine uyulmadığı dile getirilen dilekçede, şöyle denildi:

  “Bilakis konutlarda suyun metre küp fiyatı yüzde 15 ile yüzde 134 arasında artırılırken, 3 kademeli zam tarifesinin ortalama artış oranı yüzde 75 olmuştur. İdarenin işlemi sosyal devlet ilkesini ihlal etmektedir. Söz konusu zamların belirlenmesinde esas alınan ölçü net olmadığı gibi, idare söz konusu zamlarla gelir elde etme amacı gütmektedir. Böylece su hizmetinden herkesin eşit, zorlanmadan faydalanabilir olması şeklindeki ilkelerin hiçbirisine uyulmamıştır.”

  Dilekçede, ortaya konulan sebepler çerçevesinde 1 Kasım 2007 tarihinde uygulanmaya başlanacak su zammına ilişkin tarifenin açıkça yasalara ve mevzuata aykırı olduğu ve uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlar doğacağı savunularak, işlemin öncelikle yürürlüğünün durdurulması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesince onaylanan su zammına ilişkin tarifenin iptaline karar verilmesi istendi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı