Gündem Haberleri

  İSKİ'nin 2010 yılı faaliyet raporu onaylandı

  A.A
  12.05.2011 - 23:51 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ'nin 2010 Yılı Faaliyet Raporunu onayladı.

  Meclis salonundaki oturumda İSKİ'nin faaliyet raporu, 74 ret oyuna karşılık 155 oyla kabul edildi. İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, meclis üyelerini yatırımlarla ilgili bilgilendirmesinde, İstanbul'un sınırları içerisinde bulunan en ücra noktalara kadar adil ve en iyi hizmeti sunmayı şiar edindiklerini söyledi. Demir amaçlarını, hedeflerini ve bunlara bağlı olarak proje ve faaliyetlerini başarıyla tamamladıklarını kaydetti.

  Demir, son 2 yılda yoğun yağışlar neticesinde barajların yüzde 90'ın üzerinde doluluğunu muhafaza ettiğini, şehirde su sıkıntısı olmadığını, bu yağışların gelecek yıllarda yerini kuraklığa da bırakabileceğini, iklim değişikliğinin bir neticesi olan bu durum ve artan nüfusa bağlı su talebinin bu alanda kendilerini köklü önlemler almaya ittiğini anlattı.


  Ahmet Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:“2007 yılında acil olarak birinci aşamasını hayata geçirdiğimiz ve bu sayede yıllık 268 milyon metreküp ek su kaynağı sağladığımız Melen Projesi sayesinde, 2040 yılına kadar susuzluk riskiyle karşı karşıya kalmayacağız. Projenin ikinci aşaması kapsamında yapmayı planladığımız 130 kilometrelik isale hattının 49 kilometrelik kısmını da tamamlamış bulunmaktayız. İkinci aşama isale hattı tamamlandığında, Melen'den aldığımız yıllık su miktarı toplam 575 milyon metreküpe ulaşacaktır.

  BM 2008 verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı temel sanitasyon hizmetinden yoksundur. Gelişmekte olan ülkelerin atık sularının yüzde 90 kadarının arıtılmadan doğrudan nehirlere ve okyanuslara deşarj edildiği tahmin edilmektedir. Önlemsiz deşarj edilen atık su, biyolojik çeşitlilik ve dünyamızın temel ekosistemlerini tahrip etmekte ve hem kırsal hem de şehir nüfusunu olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sağlıktan endüstriye, tarıma, balıkçılığa ve turizme kadar pek çok sektör bu durumdan ciddi yara almaktadır.

  İSKİ olarak bizler, mevcut atık su arıtma tesislerimizin kapasitelerini artırırken, en gelişmiş teknolojiyle donatılmış yeni atık su arıtma tesisleri de inşa etmekteyiz. Topladığımız atık suların çevreye zarar vermeden uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla, 33 adet atık su arıtma tesisimizle İstanbul'un atık sularının yüzde 90'ını arıtıyoruz.”

  Türkiye'nin en büyük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olan Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin ardından, Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin de yapımını hızla gerçekleştirdiklerini anlatan Demir, tesis sayesinde Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinin atık sularına maruz kalan Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'nin kirlilikten kurtarılacağını ve 2012 yılı başında bitirilmesi planlanan tesisin inşasının yüzde 90'lık kısmının bugün itibariyle tamamlandığını söyledi.

  GELECEK 5 YILDA YAPILACAKLAR

  İSKİ Genel Müdürü Demir, ek olarak, gelecek 5 yıl içerisinde Büyükçekmece, Tuzla 3. Kademe, Çanta, Silivri, Selimpaşa, Küçükçekmece, Kilyos ve Çekmeköy Reşadiye olmak üzere toplamda 8 adet ileri biyolojik arıtma tesisini inşa ederek hizmete almayı ve köylerdeki atık su arıtma tesislerini de tamamlayarak İstanbul'daki atık suların yüzde 99'unu arıtabilecek duruma geleceklerini anlattı. Demir, “Mevcut atık su arıtma tesislerimizi de peyderpey ileri biyolojik atık su arıtma tesislerine dönüştürmeyi planlamaktayız. Tesislerimizi inşa ederken en son teknolojilerle donatıyoruz. Bu sayede arıtılan atık suların bir kısmını dezenfekte edip sanayi ve ve çevre sulamada, çamurlarını da enerji üretimi ve çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanabilme imkanına kavuştuk” dedi.
  Dere ıslah çalışmaları ve Haliç'e deniz suyunun ulaşması hizmetlerine değinen Demir, İstanbul için çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.
  Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan da raporda mali bilgilerin yer almadığını ve sonuç kısmının olması gerektiğini belirterek, menfi veya müspet bir sonuç görmediklerini söyledi.

  Kayhan, Beylerbeyi atık su kolektör inşaatının bitmediğini ifade ederek, “İstanbul bir proje mezbeleliğine dönüşmüş durumda. Projeler birbirine bağlantılı olduğu için hepsinde aksama oluyor. 2010 yılında 47 milyon lira tutarında 88 ihale yapılmış. 22-d maddesi kapsamında yapılan 421 alım. Rekabet ortamını tam sağlamıyorsunuz” diye konuştu.

  CHP'li Meclis üyesi Hakkı Sağlam da İSKİ'nin 2004'ten bu yana 20 milyar liralık harcama yaptığını anlatarak, “7 yıl geçmesene rağmen hala bazı köylerde fosseptik bulunuyor. Dere yataklarından birçok kez bahsettik. Ayamama'yı daha önce ıslah edebilseydik o faciayı yaşamayacaktık. Sancaktepe'de yapılan bir çalışma yok. Kurbağalıdere 15-20 yıldan beri ıslah edilmeye çalışılıyor. Demek ki yapılan uygulamalar yeterli değil” dedi.

  İSKİ denetim raporunda çelişkiler bulunduğunu ifade eden Sağlam, bu nedenle ret oyu kullanacaklarını kaydetti.Oturumda AK Partili meclis üyesi Yahya Çelik ve HAS Partili meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu da görüşlerini sundu.Bu arada raporda, İSKİ'nin geçen yıl 2 milyar 71 milyon 257 bin 729 lira harcayarak, çok önemli su, atık su ve çevre yatırımlarına imza attığı bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı