ÇORUM HABERLERİ

İskilip’te Doğalgaz Temeli Atılıyor

IHA
02.10.2015 - 17:42Son Güncelleme :

AK PARTİ ÇORUM MİLLETVEKİLİ SALİM USLU, ÇORUM'DAÜ DOĞALGAZ BEKLEYEN İLÇELERLE İLGİLİ TÜM SÜREÇLERİN TAMAMLANDIĞINI AÇIKLADI

IHA

Çorum’da doğalgaz bekleyen Osmancık, Alaca ve İskilip ilçelerinin boru hatları ve şehiriçi şebekelerinin döşenmesi için bütün süreçler tamamlandı.
Doğalgaz için ilk temel atma töreni yarın Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun katılımıyla İskilip’te gerçekleşecek.
AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, ilçelerin doğalgaza kavuşması için yaptıkları çalışmaların sonucunu almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Osmancık, Alaca ve İskilip ilçelerinin boru hattı ihalesini kazanan yüklenici firmanın 20 Ağustos’ta yer teslimini alarak ön hazırlık çalışmalarına başladığını ve şantiye kurulumuyla, teknik altyapısını oluşturduğunu hatırlatan milletvekili Uslu, “Sadece boru hatları için yaklaşık 8,5 milyon dolar yatırım yapacağız. Aynı zamanda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şehir içi şebekeler için de Çorumgaz’ı yetkilendirdi. Belediyelerimiz de ilgili firma ile hızlı bir şekilde protokollerini imzaladılar. Şehir içi şebeke için ilk temel atma törenimizi Atıf Hocamızın memleketinde Kültür ve Turizm Bakanımız Yalçın Topçu’nun katılımıyla İskilip’te gerçekleştireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Doğalgaz çalışmaları kapsamında Alaca’ya 1 milyon 250 dolar, Osmancık ilçesine 4 milyon 750 bin dolar, İskilip ilçesine de yaklaşık 2 milyon 500 bin dolar yatırım yapılacaktır. İş kapsamında Osmancık için 73 bin 341 metre ve 8 inch çapında, İskilip için 48 bin 743 m ve 6 inch çapında, Alaca için de 21 bin 530 m ve 6 inch çapında yüksek basınç doğalgaz çelik boru hattı döşenecek.
2010 yılında Alaca ve Osmancık için asgari 3 binleri aşan abone talebi toplanmış ancak, lisans belgesinde bu iki ilçenin bulunmaması ve yeni bir YPK kararı gerektirmesi nedeniyle süreç uzamıştı. Milletvekillerinin yaptığı yoğun çalışmalar, konunun dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgililere milletvekili Uslu tarafından dile getirilmesi ile Bakanlar Kurulunun Türkiye genelindeki nüfusu 10 bini aşan ilçelere doğalgaz getirilmesi kararı 28 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yapılan düzenlemede “elektrik abone sayısının yüzde 60’ına ulaşan ilçeler” kriterine yapılan itirazı, TBMM İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ilgililere taşıyarak bu rakamın çok yüksek olduğunu ve "mesken" abone sayısının yüzde 60’ının daha gerçekçi ve ulaşılabilir olduğunu belirtmiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca "ikincil" düzenlemeler bu teklife göre "değiştirilerek" çıkartılmıştı. Bu yeni durumda Alaca ve Osmancık ilçelerinin yanı sıra İskilip’te ilave edilerek Valilik, İl Özel İdare, ilçe belediyeleri, milletvekilleri ve ilgili kamu kurumları ile ortak - eşgüdümlü çalışarak proje ve kamulaştırma ihale sürecine ulaşmayı başaran ilk 3 ilçe olmuşlardı.
Boru hatları proje ve kamulaştırma ihaleleri 17, 22, 23 Ocak 2014 tarihlerinde, yapım işleri ihalesi de 16 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden İskilip’te Doğalgaz Temeli Atılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 17 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İskilip’te Doğalgaz Temeli Atılıyor haberi güncellenecektir.

ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:42
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:59
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı