Gündem Haberleri

  İskenderpaşa Daimi Pazarı yıkılmayacak

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fatih Belediyesi'nin, İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı'nın yıkılması için yaptığı girişim, mahkeme tarafından durduruldu. İdare Mahkemesi, yıkılmaması gerektiğine karar verdi.

  FATİH Belediyesi'nin İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı'nı yıkıp yerine iş merkezi yapmak için açtığı tahliye davası mahkeme tarafından reddedildi.

  Vatan Caddesi'nde bulunan İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı'nın tahliye davası pazarcıların lehine sonuçlandı. 220 işyerinin bulunduğu pazarın esnafı, iş yerlerinin yıkılmayacağını duyunca rahat bir nefes aldı.

  Fatih 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme heyeti, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin, ‘Bilirkişi raporuna göre pazar SİT alanı içinde yer aldığından yıkılıp yerine inşaat yapılamaz’ kararını dikkate alarak tahliye davasını reddetti.

  Dava 4 yıl sürdü

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın başkanlık yaptığı dönemde Fatih Belediyesi iş merkezi inşa etmek için 4.5 dönümlük pazar yerini yıkma kararı aldı. Pazarcılara başka bir yer göstermeyen belediye, esnafın direnişiyle karşılaşınca Kasım 1996'da mahkemeye tahliye davası açtı. Tantan'dan sonra başkan seçilen Eşref Albayrak döneminde de devam eden ve 4 yıl süren dava, yıkım kararının reddedilmesiyle sonuçlandı.

  İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı Dernek Başkanı Abdulhalit Sonuç, 4 yıldır esnafla birlikte pazarın yıkılmaması için mücadele verdiklerini belirterek, ‘‘1986 yılında bu arsayı daimi pazar olarak inşa edip bize tahsis eden belediye, daha sonra burayı iş merkezi yapmak için yıkmak istedi. Ancak biz bu karara, gidecek başka yerimiz olmadığından karşı geldik ve direndik. 4 yıldır mahkemeye gitmekten işlerimiz aksadı ama sonunda iş yerlerimizi kurtarmayı başardık.’’ dedi.

  Dört yıldır her gün iş yerlerinin yıkılacağı korkusuyla işe gelen pazar esnafı, yıkımın reddedilmesini sevinçle karşılarken, davullu zurnalı kutlama yapacaklarını belirttiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı