İSTANBUL HABERLERİ

İskender Pala Şiir, Mesel Ve Meseleleri Anlattı

IHA
29.10.2015 - 12:36Son Güncelleme :

KÜÇÜKÇEKMECE’DE DÜZENLENEN SÖYLEŞİDE SEVENLERİYLE BULUŞAN PROF. DR. İSKENDER PALA, “FUZULİ’NİN LEYLA İLE MECNUN BEYİTLERİNDE SHAKSPEARE’DEN DAHA GÜZEL HİKAYELER VAR. SHAKSPEARE MÜSLÜMAN OLSAYDI YA DA MÜSLÜMAN BİR ÜLKEDE YAŞASAYDI EMİNİM Kİ, OLMAK YA DA OLMAMAK YERİNE BULMAK YA DA BULMAMAK DİYECEKTİ” DEDİ.

IHA

Küçükçekmece’de düzenlenen söyleşide sevenleriyle buluşan Prof. Dr. İskender Pala, “Fuzuli’nin Leyla ile Mecnun beyitlerinde Shakspeare’den daha güzel hikayeler var. Shakspeare Müslüman olsaydı ya da Müslüman bir ülkede yaşasaydı eminim ki, olmak ya da olmamak yerine bulmak ya da bulmamak diyecekti” dedi.
Prof. Dr. İskender Pala, Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşide Küçükçekmeceli hayranlarıyla bir araya geldi.
Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ‘Şiir, Mesel ve Meseleler’ başlıklı söyleşide konuşan Pala, Osmanlı şiir geleneğindeki meseleler, nükteler ve meselleri birbirinden ilginç hikayelerle örnekleyerek anlattı.
“MECNUN GAM ESİRİYDİ, O YÜZDEN ÖLÜMSÜZLEŞTİ”
Fuzuli’nin beyitlerinden örnekler veren Pala, “Fuzuli’nin Leyla ile Mecnun beyitlerinde Shakspeare’den daha güzel hikayeler var. Shakspeare Müslüman olsaydı ya da Müslüman bir ülkede yaşasaydı eminim ki, olmak ya da olmamak yerine bulmak ya da bulmamak diyecekti” dedi.
Pala, eserlerde geçen insanlık ve aşk kavramlarına da dikkat çekerek, “Ben Divan edebiyatında sürekli aşkı anlattım. Aşk bir magazin haberi değildir. Aşk kendinden vazgeçmektir. Sen, ben yoktur aşkta. Sadece sen vardır. Leyla’nın sevdiği Mecnun gam esiriydi, o yüzden ölümsüzleşti” diye konuştu.
“BORCUMU ÖDEMEK İÇİN MEMLEKETİMİ ANLATTIM”
Gençlere tavsiyelerde de bulunan İskender Pala, “Bürokrat mı olacaksınız, en iyisini olun. Neden sizde bir Shakspeare gibi yazdıkları tüm dünya dillerine çevrilen bir yazar olmayasınız. Bunun için çok okumanız gerekiyor. Shakspeare’den ne eksiğiniz var. İnanıyorum ki, ileride sizlerin içinden de işini en iyi şekilde yapıp dünyaya adını duyurmuş kişiler çıkacak. Bunun olması için bana söz verin. Ben burslu okudum, şimdi bana burs veren insanları arayıp borcumu ödeyemem ancak ben yıllarca memleketimi anlattım” dedi.
Söyleşi sonunda ise Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Nurettin Çevik, İskender Pala’ya teşekkür ederek çiçek verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İskender Pala Şiir, Mesel Ve Meseleleri Anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 12 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İskender Pala Şiir, Mesel Ve Meseleleri Anlattı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı