Dünya Haberleri

  İşkencede ‘Beyaz’ sayfa

  Hürriyet Haber
  25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, terör şüphelilerine yönelik işkence iddialarının ardından sorgulamada temiz bir sayfa açıyor. Beyaz Saray, yeni bir sorgu timi oluşturdu.

  WASHINGTON Post Gazetesi’nin haberine göre, Başkan Obama, önemli terör şüphelilerini sorgulamak üzere yeni bir birim kurulmasını onayladı. High-Value Detainee Interrogation Grup “HIG” (Yüksek kıymette tutuklu sorgulama grubu) diye anılan ekip, CIA’ya değil Beyaz Saray’a bağlı olacak.
  Buna göre, sorgulama ekibi, istihbarat ve güvenlik uzmanlarından oluşacak. Birim, Federal Soruştuma Bürosu FBI’ın çatısı altında çalışacak, ancak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından denetlenecek. Bu yöntem, Beyaz Saray’ın da birimin yönetimini doğrudan denetleme olanağı tanıyor. Beyaz Saray yönetiminin, önceki Başkan George Bush yönetimi döneminde, CIA’nın terör zanlılarını sorgulama yöntemi sıkça sorgulanmıştı.
  CIA sorgucuları yargılanabilir
  Öte yandan CIA, geçmişteki sorgu ve gözaltı uygulamalarıyla ilgili olarak yeni bir rapor sundu. 2004’e kadarki uygulamaları da kapsayacağı belirtilen raporla, Bush döneminde yapılanlar yeniden tartışmaya açılacak. Sansürsüz yayınlanacak rapor ışığında bazı CIA görevlilerine yargı yolu açılabileceği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı