Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşkence mağduru köylüler cezayı az buldu

  Halim AKÇA/BUCAK (Burdur), (DHA)
  13 Ekim 2008 - 20:16Son Güncelleme : 13 Ekim 2008 - 20:16

  BURDUR'un Bucak İlçesi'nde büyükbaş hayvan çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 17 köylüden Ali Macit, Tahir Yıldız, Salih Duran ve Yunus Gürbüz'ün jandarmada işkence gördükleri gerekçesiyle açtığı dava 8 yıl sonra sonuçlandı.

  İşkence yaptıkları belirlenen 3 subay 2'şer yıl hapis, 1'er yıl da kamu hizmetinden mahrumiyet cezasına çarptırıldı. Akıl ve beden sağlığı sorunları yaşadıklarını söyleyen köylüler, bu cezanın gördükleri işkencenin karşılığı olamayacağını belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini kaydetti.

  Bucak'ın Karaaliler Köyü'nde oturan 2 kardeşe ait büyükbaş hayvanları çalma suçlamasıyla 2000 yılı Mart ayında gözaltına alınan 17 köylüden 4'ü, jandarma karakolunda işkence gördükleri iddiasıyla mahkemeye başvurdu. 8 yıl sonra sonuçlanan davada mahkeme, sanıklardan Bucak Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Astsubay Başçavuş Hikmet Batur ile Jandarma Astsubay Başçavuş Sedat Şükrü Anafarta ve Jandarma Astsubay Başçavuş Mustafa Turguz'u hırsızlık zanlılarına işkence yaptıkları gerekçesiyle 2'şer yıl hapis, 1'er yıl da kamu hizmetinden mahrumiyet cezasına çarptırdı.

  İşkence mağduru köylüler Tahir Yıldız, Salih Duran ve Yunus Gürbüz akıl ve beden sağlıklarının bozulması nedeniyle zor günler geçirirken, vücuduna elektrik verildiği iddia edilen Ali Macit dava sürerken öldü. Bucak'ın Heybeli Köyü'nde oturan 57 yaşındaki Salih Duran, yaşadıklarını şöyle anlattı:
  “Yapmadığımız bir işten gözaltına alındık. Bize Jandarma Karakolu'nda 17 gün işkence yaptılar, bir hafta ekmek ve yemek vermediler, küfürün her türlüsü yapıldı. Kafama ve ayaklarımın altına coplar ile vuruldu, kafama poşetler geçirildi. Anadan doğma soyularak kış gününün o soğuğunda üzerimize soğuk sular döküldü. İşkence süresince her gün defalarca ölüp ölüp dirildik.”

  Akli dengesi bozulan Salih Duran'ın, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gördükten sonra evine döndüğünde de en basit işleri bile tek başına yapamadığını söyleyen eşi Zeynep Duran, “Gözaltı sürecinde 17 gün bana gösterilmedi. Tutukluluk halinden sonra ruh ve sinir hastası oldu. Hala zaman zaman Manisa ve çeşitli hastanelerde tedavi ettiriyorum. İşkenceyi yapanlar kaç ailenin ocağına ateş düşürdü. Aldıkları 2 yıl ceza, 17 kişinin ailesinin sağlığını ve onurunu kurtaracak mı” dedi.

  İŞKENCE GÖRDÜK

  Karaaliler Köyü'nden Tahir Yıldız ise “Gözaltında bulunduğumuz günlerde insanlığa yakışmayacak işkenceler gördük. İşkence, 3 ve 4'üncü gün daha da arttı. Başıma poşet geçirilip burnum sıkılarak nefessiz bırakıldım, anadan doğma soyulduk, üzerimize soğuk su tutuldu. Makatıma defalarca cop soktular, gözlerimiz bağlı ifadeler alındı ve imzalattırıldı. Gözlerimiz bağlı olduğu için arada sorguya giren değişik kişilerden kimin işkence yaptığını bilmiyoruz” diye konuştu. İşkencecileri mahkemeye verdikten sonra defalarca tehdit edildiğini, evinin ve arabasının silah ile tarandığını söyleyen Yıldız, “Verilen ceza çok az. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de dava açacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı