Ege Haberleri

  İşkence gemisi

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  03.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizci Kadir Türkmen, yük gemisiyle çıktığı ilk seferinde, işletmeci firmanın kendisini feshetmesi üzerine 10 arkadaşıyla, İspanya’da, mahsur kaldı.

  İZMİRLİ denizci Kadir Türkmen, 5 ay önce işe başladığı yük gemisiyle çıktığı ilk seferinde, işletmeci firmanın kendisini feshetmesi üzerine 10 arkadaşıyla, İspanya’nın Ceuta Limanı’nda, mahsur kaldı. Yenişehir Motor Meslek Lisesi’ni bitiren Kadir Türkmen, birçok işte çalıştıktan sonra ağabeyi gibi denizciliğe merak sarıp 5 ay önce M/T Rhone gemisinde yağcı olarak çalışmaya başladı. Türkmen’in Fas’ta 4 arkadaşıyla birlikte personeline dahil oldukları 3200 grostonluk yük gemisi, seferi sırasında yakıt ikmali için İspanya’nın Ceuta Limanı’na girdi.

  TARKER DELİK ÇIKTI

  Liman dışında demirli olarak beklediği sırada yan yatmaya başlayan geminin yolculuk sırasında yakalandığı fırtınalardan dolayı tankerlerinden birisinin delindiği buradan su aldığı tespit edildi. Teknik sorunlarla uğraşan personel, sefer sırasında işletmeci firmanın kendisini feshetmesiyle biriken maaşlarını alamayıp kumanyasız kaldı. Geminin asıl sahibi olarak görünen banka yetkililerinin de, armatörlük faaliyetlerinin olmadığını söyleyip gerekli yardımlarda bulunmadıkları ileri sürüldü.

  KAPTAN TERK ETTİ

  Gemideki sorunların bitmek bilmemesi üzerine 15 personelden aralarında Birinci kaptanın da bulunduğu 5 kişi gemiyi terk etti. İkinci kaptanın yönetimine geçen gemide alacaklarının verilmesini bekleyen 10 kişi, Türk gemilerinden ve Kızılhaçtan gelen yemek yardımlarıyla yaşamlarını sürdürmeye başladı. Yaklaşık iki aydır Ceuta Limanı’nda kaderleriyle başbaşa kalan personelden Kadir Türkmen ailesi yaşananlara isyan etti. Türkmen’in ağabeyi Ümit Türkmen, biran önce kardeşine kavuşmayı beklediklerini söyleyerek, “Kendisi denizci olmak istedi, sefere çıktı. Ardından başına bu talihsiz olay geldi. Kardeşim ve arkadaşları, ne işletmeci firmanın ne de bankanın kendilerine yardım etmemesi üzerine gemide zor şartlarda yaşamak zorunda bırakıldı. Onlardan paralarını almadan gemiyi terk etmeleri isteniyor. Yetkililerin bu olaya biran önce el koymasını ve yardım itmelerini bekliyoruz” dedi.

  Telefonla açıklama yapan Kadir Türkmen ise, olumsuz koşullardaki yaşamlarının biran önce düzeltilmesini ve paralarının ödenerek geminin yola çıkartılmasını beklediklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı