Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşkembe ve paça yasaklanamaz

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Paça, işkembe ve kokoreçi yasaklayan Avrupa Birliği'ne kafa tutan Fransız şef Guy Gedda, İstanbul'a geldi. ‘‘Geleneksel Fransız mutfağının piri’’ kabul edilen Gedda, Akdeniz mutfağının dünyadaki en sağlıklı mutfak olduğunu savunuyor.

  Ünlü şef Guy Gedda, asırlık mutfak geleneğinde yer alan sakatatları ‘‘yasak’’ listesine koyan Brüksel'deki AB bürokratlarına ateş püskürüyor. Ailesinin asırlık mirası olan ve hazırlanması ile pişirilmesi tam 9 saat süren Marsilya usülü paça ve işkembe yemeğinin en çok sevdiği yemek olduğunu belirten Guy Gedda, ünlü aşçılar yetiştiren Gedda ailesinin 4'üncü kuşak temsilcisi...

  Guy Gedda, paça ve işkembe pişirmenin asla yasaklanamayacağını söylüyor. AB bürokratlarının asırlık Fransız peynirlerine de AB standardı getirmeye kalkışmasına tahammül edemeyen Guy Gedda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmamasını ‘‘bir şans’’ olarak yorumluyor ve ‘‘Sakın Avrupa Birliği'ne girmeyin. AB üyeliği hiç de iyi bir şey değil. Ben AB'ye hayır, Türkiye'ye evet diyorum’’ diye konuşuyor.

  HAPLARLA BESLENMEYECEĞİZ

  Fransa'nın en prestijli gastronomi kuruluşlarından ‘‘Academie Nationale de Cuisine’’in (Ulusal Mutfak Akademisi) başkanlığını yürüten ve Monaco Prensi Albert tarafından kurulan Akdeniz Ülkeleri Mutfak Sanatı Enstitüsü (L'IMAC) adına dünyayı dolaşarak geleneksel Akdeniz mutfağını tanıtan Guy Gedda, sık sık çok sevdiğini söylediği Türkiye'ye gelerek Bilkent Üniversitesi'nde yemek dersleri veriyor. Rejim deyince yüzünü buruşturan ve rejimin insan doğasına aykırı olduğunu savunan Guy Gedda, şunları söylüyor:

  ‘‘İnsanlar hiçbir zaman bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi haplarla beslenmeyecekler. İnsanlar dostlarıyla oturup iyi yemek yemekten asla vazgeçmeyecekler. Sevdikleri işlerde aktif olarak çalışıp gün boyu hareket eden insanların Akdeniz mutfağına sadık kalmaları halinde rejim yapmalarına gerek yok. Akdeniz Mutfağı'nda herşeyden ölçüsüyle yerseniz hem sağlıklı hem mutlu kalırsınız. Tüm dünya da son yıllarda bunu anladığı için Akdeniz Mutfağı'na yöneliyor.’’


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı