SİVAS HABERLERİ

İşitme engelliler Sivas'ta türbeleri gezdi

DHA
26.03.2016 - 11:51Son Güncelleme :
DHA

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta, Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ortaklığıyla düzenlenen 'İşitme Engelli Gençler Manevi Mimarlarını Öğreniyor Projesi' kapsamında işitme engelliler kentteki türbeleri gezdi.
'İşitme Engelliler Manevi Mimarlarını Öğreniyor' projesi kapsamında 30 işitme engelli öğrenci Kadı Burhanettin, Şemseddin Ahmed Sivasi, İsmail Hakkı Toprak Hazretleri ve Abdulvahabi Gazi Hazretleri türbelerini ziyaret ederken, burada işaret diliyle Türk-İslam büyüklerinin yaşamını öğrendi. Türbeleri ilgiyle inceleyen öğrenciler dua etti. Tomurcuk Derneği Başkanı Faruk Bilgili proje hakkında bilgi verirken şöyle dedi:
"Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Proje Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü ve Tomurcuk Derneği ile birlikte yürütülen 'İşitme Engelliler Manevi Mimarlarını Öğreniyor' projemizin ilkini Ankara'da, ikincisi Kahramanmaraş'ta üçüncüsünü ise Sivas'ta başlatmış bulunmaktayız. Projemiz iki aşamalı. İlk aşama türbeleri işitme engelli gençlerle yerinde ziyaret ederek İşitme Engelliler Dili tercümanlarımız ve konusuna hakim hocalarımızın aracılığıyla anlatılarak işitme engelli gençlerimizin manevi noktadaki 'Allah nedir?', 'Peygamber nedir?', 'Allah dostu nedir?' bunlarla ilgili bilgilendirme bir farkındalığı çevirmeyle ilgili çalışma içerisindeyiz."
Projeyi Türkiye genelinde 8 ilde gerçekleştireceklerini söyleyen Bilgili, projenin finalini İstanbul'da yapacaklarını vurgularken şöyle konuştu:
"İlerden işitme engelli gençlerin bir kısmını İstanbul'a götürerek finalde Eyüp Sultan Hazretleri'ni ve Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini de ziyaret ederek 81 ilde 81 hatim yapılarak manevi olarak onların ruhuna bağışlanıp işitme engelli gençlerimizin bu konudaki imani noktada eksik olan konularının bir farkındalığını Türkiye'de hissettirmek istiyoruz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden İşitme engelliler Sivas'ta türbeleri gezdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşitme engelliler Sivas'ta türbeleri gezdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı