« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşin sırrı çözüldü

Real Madrid ve Manchester United gibi dev kulüpler, Avrupa kupalarından atılma korkusuyla, bütçelerini denkleştirebilmek için bazı futbolcuları ‘satın almak yerine kiralamayı’ tercih ettiler.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA’nın, kulüplere para harcarken çeşitli kısıtlamalar getiren Finansal Fair-Play kuralları, bu transfer döneminde oldukça farklı bir formülle delindi. Real Madrid, Valencia, Manchester United, Milan’ın başını çektiği ve birçok Premier Lig ile La Liga kulübünün başvurduğu yeni yol, satın alma opsiyonuyla kiralama oldu. Kazandığından daha fazlasını harcama durumunda gelecek Avrupa kupaları yasağından çekinen kulüpler, bütçelerini aşan isimleri satın alma opsiyonuyla kiraladı.

Dünya çapında iletişim ağı olan menajerler tarafından kulüplere önerilen bu sistemle Hernandez (Real Madrid), Radamel Falcao (Manchester United), Alvaro Negredo (Valencia), Fernando Torres (Milan) gibi yıldızlar transfer edildi. UEFA’nın bu yeni yöntem sonrası ne yapacağı ve engel getirip getirmeyeceği ise Avrupa’da yeni bir tartışma konusu oldu. (sporx)


Bunları da Beğenebilirsiniz