Işıklar'dan Mısır'a torba fabrikası

Hürriyet Haber
16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Işıklar Holding'in Mısırlı Egypt Sack şirketiyle Kahire'de kurduğu krraft torba fabrikası hizmete girdi. 2.5 trilyon liraya mal olan fabrikada Işıklar'ın yüzde 50 payı bulunuyor. Fabrikaya hammadde Işıklar'ın Bulgaristan'daki tesislerinden gidecek.

Işıklar Holding, Kahire'de 7 milyon dolarlık (2.5 trilyon lira) bir yatırımla Mısırlı Egypt Sack S.A.E. şirketi ile ortak kurduğu kraft torba fabrikasını açtı. Açılışa Mısır Endüstri ve Ticaret Bakanı Dr. Ahmad Gowely, Işıklar Holding Yönetim Kurulu üyeleri, üst düzey yöneticileri, Türk bankacılar, Mısırlı devlet yetkilileri, işadamları ve sanayiciler katıldı.

Mısırlı şirketle yüzde 50 yüzde 50 ortak olan Işıklar Holding, bu ülke pazarına giren 3'üncü Türk grubu oldu. Kahire yakınlarında ‘6th October Industrial City’de 18 bin metrekarelik alan üstünde 6 bin metrekarelik kapalı sahası bulunan fabrikada, yılda yaklaşık 100 milyon kraft torba üretilecek.

60 kişinin çalıştığı fabrikada üretilecek kraft torbanın hammadesi, Işıklar Holding tarafından 45 milyon dolarlık toplam proje maliyetiyle Bulgaristan'da satın alınan fabrikadan karşılanacak. Üretim, Mısır pazarının dışında başta Libya ve Yemen olmak üzere çevre ülkelere de ihraç edilecek. Fabrikada çimento torbasının yanı sıra Mısır için yeni bir sektör olan un torbası üretimi de yapılacak. 1990'ların başında özelleştirilmeye başlanan Mısır çimento sektöründen pay almak üzere bu pazara girdiklerini belirten Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, şunları söyledi:

‘‘Mısır'da yabancı sermayeye çok büyük yatırım kolaylıkları var. 10 yıl vergi muafiyeti tanınıyor, altyapı da onlar tarafından karşılanıyor. Bu pazarın yıllık çimento torbası ihtiyacı 400 milyon, biz bu yıl bunun yüzde 25'ini karşılayacağız. Yeni yatırımlarla yüzde 50'yi hedefliyoruz, bu da 40 milyon dolarlık bir ciro demektir. Bu ülkede 1.3 milyar Mısır Paund'luk yatırım yaparak çimento fabrikası satın alan ünlü Fransız Grubu Lafarge S.A.'ya önce 25 daha sonra 50 milyon çimento torbası satmayı hedefliyoruz.’’

Avrupa üçüncüsü

Yurtiçinde 20 fabrikası ve 27 şirketi bulunan Işıklar Holding'in yılda 300 milyon dolarlık ciro yaptığını ve 4 bin kişi istihdam ettiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, kraft torbada Avrupa'da 3'üncü büyük kuruluş olmanın verdiği gururu yaşadıklarını belirtti ve ‘‘Mısır'da kurduğuMuz fabrikanın tüm makineleri de Türkiye'den getirildi ve Türk işçileri tarafından monte edildi’’ diye konuştu.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı