‘Işığı’ Merkez gösterdi

Hürriyet Haber
15.09.2013 - 01:18 | Son Güncelleme:

Merkez Bankasının yıl sonu kur hedefi belirlemesini “Belki o gün için piyasalara yön vermek, bir ışık göstermek için gerekiyordu. Yoksa normal zamanda yapılmaz” diye yorumlayan Ali Babacan, Türkiye’de serbest kur rejimi uygulandığını ve bu rejimde ne hükümetin ne de Merkez Bankasının bir kur hedefi koymadığını belirtti.

Çin’de Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Babacan, Merkez Bankasının aşırı oynaklığı önlemek için elindeki araçları kullandığını ifade etti. Bazı dönemlerde bu tip açıklamalar yapılabileceğinin altını çizen Babacan, “Öyle dönemler olur ki son birkaç aydır yaşadığımız gibi piyasalar yönsüz kalabiliyor” dedi.

Rakam söylenmez

Piyasaların Merkez Bankasından bir sinyal bekleyebileceğini belirten Babacan, “Serbest piyasa, serbest kur ama MB’nin aklından geçen doğru kur ne ya da ne olması gerektiğini düşünüyor. Böyle bir şey bekliyorlar. Normal bir zamanda yapılmaması gerekeni Merkez Bankamız yaptı ve kurla ilgili yıl sonu için bir seviye söyledi. Yani serbest kur rejiminde böyle hedef rakam telaffuz edilmez” diye konuştu. Serbest kur rejiminde kurun seviyesinden bahsetmemek gerektiğine işaret eden Babacan, “Nihayetinde piyasada oluşuyor. Alanla satan arasında oluşuyor. Piyasada yönsüzlüğün olduğu dönemlerde de bazen MB’ler çıkıp kurla ilgili istikamet verebiliyorlar” dedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı