Dünya Haberleri

  IŞİD'in çizgi filmi yapıldı

  hurriyet.com.tr
  02.09.2014 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu'daki televizyon kanalları birbiri ardına Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile alay eden programlar yayınlamaya başladı. Arap kültüründe önemli bir yeri olan hicivlere konu olan IŞİD’in son olarak da çizgi filmi yapıldı.

  Irak devlet televizyonu El Irakiye’de yayınlanan, Amerikan yapımlarına benzeyen çizgi film, genç ve beceriksiz bir IŞİD militanının maceralarını konu alıyor. Çizgi filmin bir bölümünde sarsak militanın fırlattığı roket komutanının ayaklarına düşüyor, başka bir bölümde ise Iraklı askerleri vurması gerekirken silahını ters tarafa tuttuğu için kaza sonucu komutanını vuruyor.

  IŞİDin çizgi filmi yapıldı

  Çizgi filmde cihatçıların radikal fikirleriyle de alay ediyor. Narsist bir portre çizilen IŞİD, çizgi filmde İslam’ın birebir tasvirine körü körüne bağlı olduğu için 7’nci yüzyıldan sonra ortaya çıkan hiçbir şeyi kullanamayan bir örgüt olarak resmediliyor.

  Bu çizgi film Ortadoğu’da sıkça karşılaşılan IŞİD’le alay eden programlardan yalnızca biri. Programların amacı ise örgüt saflarına katılmayı düşünenlerin gözünde radikal İslamcı terör örgütü IŞİD’in itibarsızlaşmasını sağlamak.

  IŞİDin çizgi filmi yapıldı

  Lübnan’da yayınlanan başka bir hiciv programı olan ‘Ktir Salbe’ isimli şovun yapımcısı ve yazarı Nabil Assaf, “Bu insanlar İslam’ı doğru yansıtmıyor.

  Yaptığımız programlar onlara karşı olduğumuzu göstermenin bir yolu. Bunun hassas bir konu olduğunu kabul ediyorum ancak aşırılığı reddetmenin ve insanların endişeye kapılmasını engellemenin bir yolu da bu” diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı