'IŞİD'e katılanlar ülkeye kara leke sürdü'

Turan KASAP / PRİŞTİNE–DHA
19.08.2014 - 11:00 | Son Güncelleme: 19.08.2014 - 11:10

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay, “Kosova vatandaşlarının savaşmak için Suriye’ye gitmesi ve savaş suçlarının cezalandırılması konusunda yargının başarısızlığı Kosova için olumsuz bir imajı yaratmıştır” dedi.

Enver Hocay, ülkede yaşanan son gelişmelerin yakın bir gelecekte Avrupa Birliği ülkesi olmayı hedefleyen Kosova’ya kara bir leke sürdüğünü söyledi.

Bakan Hocay, Dışişleri Bakanlığının yıllarca Kosova’nın daha iyi tanınması için çalıştığını ancak Kosovalıların IŞİD ve El Nusra saflarında savaşmalarının bu çalışmaları olumsuz etkilediğini ifade etti.

Hocay, “Bir kaç ay önce bizim önerimiz üzerine, Kosova dışında savaşanlar için en ağır hapis cezası verilmesi yasası onayladığı halde, bir grup Kosovalının Suriye ve Irak’a gitmelerini engelleyemedik. Yapılan gözaltılar ile Kosova’nın imajını düzeltmeye çalışıyoruz ve inşallah başırırız” diye konuştu. Bakan Hocay, Kosova’nın savaş sonrası bölge olarak bilinen uzun vadeli sorunları olduğunu, bu sebepten uzun vadeli yatırım ve Kosova’nın olumlu tanıtılmasında sivil toplum ve medya ile işbirliği gerektiğini ifade etti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı