Gündem Haberleri

GÜNDEM

  IŞİD sınıra bayrak çekti

  Hürriyet Haber
  23 Eylül 2014 - 11:27Son Güncelleme : 23 Eylül 2014 - 11:46

  ABD'nin Suriye'deki IŞİD bölgelerini hedef alan hava saldırıları ardından son 1 haftada hareketliliğin görüldüğü sınır hattına sessizlik getirdi. Düne kadar binlerce kişinin Türkiye tarafına geçtiği ve sık çatışma seslerinin duyulduğu Suriye sınırındaki Suruç, hava saldırısının ardından güne sessiz başladı. Sınırdaki Karabuk Köyü'nde kontrolü ele geçiren IŞİD militanları ise hakim bir tepeye IŞİD bayrağı astı. Bayrak Türkiye'den de görülebiliyor.

  Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi karşısındaki Suriye'nin Telabyad İlçesi'ni kontrolünde bulunduran IŞİD militanları, geçen hafta PYD kontrolündeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı. IŞİD güçleri bulundukları bölgeden 70 kilometre uzaklıktaki Kobani'ye ulaşmak için hareket ettikleri güzergah üzerindeki Kürtler'in yoğun yaşadığı köylere de saldırınca binlerce Suriyeli, tedirginlik görülürken Türkiye sınırına kaçtı.

  IŞİD sınıra bayrak çekti IŞİD SURİYE’DE VURULDU

  Türkiye'nin sınıra dayanan Suriyeliler'i almaya başlaması ardından IŞİD militanları ilerlemeye devam etti ve Kobani'nin birkaç kilometre yakınına kadar geldi. IŞİD güçlerinin ilerleyişini sürdürmesinin ardından evlerini terk eden 140 bin civarında Suriyeli sınırı aşarak Türkiye'ye giriş yaptı.

  ABD MÜDAHALESİ SONRASI SESSİZLİK

  ABDi'nin savaş uçaklarıyla dün gece Suriye'deki IŞİD'nin karargah ve kontrol noktalarını hedef alan hava harekatı ardından sınırda da sessizlik hakim oldu. Düne kadar binlerce kişinin geçiş yapmak için tellere dayandığı Kobani'nin karşısındaki Türkiye sınırında kurulan geçiş noktasına gelenlerin sayısının 500 civarında olduğu görüldü. İlk kez bu kadar az yoğunluğun görüldüğü sınırdan Türkiye'ye geçiş yapmak isteyenlerin ise AFAD ve Göç İdaresi tarafından yapılacak çalışma nedeniyle beklemeleri istendi. Suriyeliler'in sınır hattında bekleyişi sürerken, sınırın Türkiye tarafında da çok az sayıda insanın sınırı geçecek akrabalarını beklediği görüldü.

  ÇATIŞMA SESLERİ DURDU

  Son günlerde sınır hattında sık duyulan ve tedirginliğe yol açan çatışma ile patlama sesleri de kesildi. Sabah saatlerinden itibaren neredeyse hiç silah sesi duyulmayan Kobani ve çevresinde bu durum sınırı daha önce geçen Suriyeliler tarafından, IŞİD militanlarının hava saldırısına hedef olmamak için güvenlikli bölge arayışına girmelerinden kaynaklandığını öne sürdü.

  SINIRI AŞAN KEÇİ SURİYE'YE GÖNDERİLDİ

  Güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu sınır hattında, askerler sahibinin uyarısı üzerine sınırı aşan bir keçiyi kısa kovalamaca ardından yakaladı ve sınır tellerinin altından Suriye'ye gönderdi. Güvenlik güçlerinin yanı sıra AFAD ve UMKE ekiplerinin bulunduğu sınır hattında olası çatışma durumlarına karşın 5 ambulans da hazır bekletiliyor

  SINIRDAKİ KÖYE IŞİD BAYRAĞI ASILDI

  Bu arada Suruç'un Dikmetaş Köyü karşısındaki Suriye’nin Karabuk Köyü'nde kontrolü ele geçiren IŞİD militanlarının hakim bir tepeye IŞİD bayrağı asıldı. Geçen cumartesi günü IŞİD militanlarının ele geçirdiği Suriye’nin Karabuk köyünün yüksek bir tepesine IŞİD bayrağı asıldı. IŞİD bayrağı Türkiye tarafından da görülürken, askerler ise sınır hattında zırhlı araçlarla devriye görevi yapıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı