Dünya Haberleri

DÜNYA

  IŞİD saldırısından kaçan Suriyeli grup Türkiye sınırında toplandı

  hurriyet.com.tr
  18.09.2014 - 11:36 | Son Güncelleme:

  IŞİD Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği saldırılar sonucu Türkiye sınırındaki 21 Kürt köyünü ele geçirdi. Saldırıların yoğunlaşması üzerine çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 3 bin kişilik Suriyeli bir grup Türkiye'ye geçmek için sınır hattında toplandı.

  TÜRKİYE SINIRINDAN KARELER

  Reuters’a açıklama yapan bir YPG komutanı Kürtlerin yaşadığı Kobani kenti yakınlarında gerçekleştirilen saldırıda IŞİD militanlarının ağır silahlar ve tank kullandığını bildirdi.

  Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü kurucusu Rami Abdulrahman da köylerin IŞİD tarafından ele geçirildiğini doğruladı. Reuters’a telefonla bilgi veren Abdulrahman saldırıya çok sayıda IŞİD militanının katıldığını aktardı.

  IŞİD SALDIRISINDAN KAÇAN SURİYELİLER TÜRKİYE SINIRINA YIĞILMAYA BAŞLADI

  Suriye’nin Telabyad ile Kobani ilçeleri arasındaki köylerde IŞİD militanları ile PKK’nın bu ülkedeki kolu olan PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalardan kaçan yaklaşık 3 bin kişi, Türkiye sınırına yığılmaya başladı. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu kalabalık Suriyeli grup için asker sınır hattında zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı.

  IŞİD saldırısından kaçan Suriyeli grup Türkiye sınırında toplandı

  IŞİD saldırısından kaçan Suriyeli grup Türkiye sınırında toplandı

  İç karışıklığın sürdüğü Suriye’de IŞİD kontrolündeki Telabyad ile PYD kontrolündeki Kobani arasında bulunan Türkiye sınırındaki köylerde çatışmaların yeniden başlaması üzerine korkuya kapılan Suriyeliler, sınır hattına geliyor.

  IŞİD saldırısından kaçan Suriyeli grup Türkiye sınırında toplandı
  Çatışmaların yoğunlaştığı köylerden traktör veya yaya olarak kaçan Suriyeliler, Suruç’un Dikmetaş Köyü yakınlarında bulunan sınır hattında toplanmaya başladı.

  Sabahın erken saatlerinden itibaren sınır hattında gelen yaklaşık 3 bin Suriyeli için 3’üncü Hudut Karakolu Komutanlığına bağlı askerler, zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alarak, kaçak geçişlere izin vermedi.

  KISA SÜRELİ ÇATIŞMA
  Suriyeli grubun bekleyişi sürerken Türkiye tarafındaki Suruç'un Dikmetaş köyünde toplanan vatandaşlarise karşı tarafta bulunan Suriyelilerin Türkiye'ye geçmesi için askerle kısa süreli çatıştı. Yaşanan gerginlik üzerine askerler sınır hattında tedbirlerini artırdı.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı