Dünya Haberleri

DÜNYA

  IŞİD ‘ölü’ ilan edip yollamış

  Hürriyet Haber
  19 Ocak 2015 - 01:29Son Güncelleme : 19 Ocak 2015 - 01:08

  Sosyal medyayı propaganda amacıyla yoğun şekilde kullanan terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), manipülasyon taktiklerini de yine internet ağları üzerinden yürüttüğü ortaya çıktı.

  Belçika’daki polis baskınında öldürülen iki cihatçıdan biri olan Tarık Jadaoun hakkında IŞİD sosyal medya hesapları haftalar önce yanıltıcı bilgiler verdi. Geçtiğimiz mayıs ayında IŞİD militanı Hicham Chaib, Facebook’tan Jadaoun’un Suriye’nin güneyinde öldüğünü bildirdi. Bu haber IŞİD’in Twitter’daki tanınmış hesaplarından yayıldı. Böylece, Tarık Jadaoun’un Belçika’ya geri dönüşünde dikkat çekmemesi amaçlandı.

  TERÖR TAKTİĞİ

  İngiliz Buckingham Üniversitesi’nden güvenlik uzmanı Prof. Anthony Glees, “Bu IŞİD’in terör taktiği olarak da sosyal medyayı kullandığını gösteriyor” dedi. İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan bir güvenlik yetkilisi ise “Suriye ya da Irak’ta birinin öldüğü iddia edildiği zaman her zaman şüpheyle yaklaşıyoruz. Bu tür iddialar çok kolay öne sürülebiliyor ve bunun doğru olup olmadığını anlayacak durumumuz da yok” diye konuştu. 15 Ocak’ta Verviers kentindeki polis baskınında Redouane Hagaoui adlı militan da öldürülmüştü.

  IŞİD ‘ölü’ ilan edip yollamış

  BELÇİKA: BAĞLANTI YOK

  Öte yandan Yunanistan’da Belçika’daki hücre eviyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan kişilerin olayla ilgili olmadığı anlaşıldı. Belçika Federal Savcılık Sözcüsü Eric Van Der Sypt, “Yürüttüğümüz soruşturmayla bu insanlar arasında bağlantı yok” açıklamasını yaptı. İlk gözaltı haberi sonrası Suriye-Türkiye-Yunanistan arasında hareket ettiği düşünülen Fas kökenli Belçikalı IŞİD üyesi Abdülhamid Abaaoud’un yakalandığı iddia edilmişti. Ancak Yunan makamlarının, Belçika’ya gönderdiği DNA ve parmak izi sonra Yunan polisinin yakaladığı şahısların Belçika’nın aradığı kişilerle aynı olmadığı belirlendi. Öte yandan İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Aralık sonundan bu yana, radikal İslamcı gruplarla bağlantılı olan ve ulusal güvenliği tehdit eden 9 kişiyi sınır dışı ettiklerini, bunlardan birinin Türk olduğunu açıkladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı