IŞİD militanları kokain alıp mı savaşıyor?

Birce BORA / LONDRA
07 Ocak 2015 - 12:27Son Güncelleme : 07 Ocak 2015 - 12:30

Kobani’de Kürt peşmergeler tarafından öldürülen IŞİD lideri Emir Abu Zahra’nın evinde büyük bir poşet kokain bulunduğu iddia edildi.

Ele geçirdikleri kokain poşeti ile İngiliz basınına poz veren peşmergeler, IŞİD komutanlarının “daha cesurca savaşmaları için” militanlara uyuşturucu dağıttığını söyledi.

IŞİD daha önce militanlarını sigara paketlerini ve esrar tarlalarını ateşe verirken gösteren propaganda videoları yayınlamış ve örgütün şeriat kuralları gereği tüm uyuşturucu maddelere karşı olduğunu söylemişti.

Ancak şimdiye dek IŞİD militanlarının savaşırken uyuşturucu etkisinde olduğunu iddia eden bir çok rapor yayınlanmıştı. İngiliz ve Amerikan basınına konuşan peşmergeler ele geçirdikleri canlı ve ölü IŞİD militanları üzerinde şüpheli hap, toz ve şırıngalara rastladıklarını söylemişti.

İngiliz Daily Mail gazetesi Emir Abu Zahra’nın evini basan 12 YPG üyesi savaşçının burada 2 bin sterlin değerinde zırhlı Dell marka bir dizüstü bilgisayar da bulduğunu yazdı.

İngiltere merkezli Syrian Observatory of Human Rights grubu Kürtler’in Kobani’nin %80’ini IŞİD güçlerinden geri almayı başardığını açıklamıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı