Dünya Haberleri

  IŞİD militanları bombadan kaçtı sınıra geldi

  Reşit ÇELEBİOĞLU/ DHA
  01.01.2015 - 22:44 | Son Güncelleme:

  ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının Suriye’nin Halep kentinin Bab bölgesindeki IŞİD mevzilerini bombalaması üzerine militanlar, Kilis sınırındaki bir doğalgaz tesisine yerleşti.

  İç karışıklığın sürdüğü Suriye’nin Halep kentinin Bab bölgesinde kontrolü elinde bulunduran IŞİD militanlarının Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıktaki mevzileri son günlerde koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından bombalanmaya başladı. Artan hava saldırılarının ardından bulundukları bölgelerden çekilen IŞİD militanları, daha güvenli gördükleri için Türkiye sınırına yöneldi. Bab bölgesinden ayrılan çok sayıda IŞİD militanı ise Kilis sınırına çok yakın bir noktadaki doğalgaz tesisine yerleşti. Tesisi kendilerine üs yapan IŞİD militanları, olası saldırılara karşı da çevresinde mevziler kazdı. Bu gelişmenin ardından Türkiye sınırında da hareketlilik başladı. Sınırdaki önlemlerini artıran güvenlik güçleri, ek tedbir olarak IŞİD militanlarının bulunduğu tesisin yakınındaki noktalara hendek kazmaya başladı. Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan Kilis’e giden ekipler iş makineleri ile sınır hattına 3 metre genişliğinde ve 2-2.5 metre derinliğinde hendekler kazarak bölgede güvenlik önlemlerini artırdı.

  ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

  Kilis’in karşısında bulunan Suriye’nin Halep kenti Azez ilçesi ile IŞİD militanlarının çekildiği Bab bölgesinden patlama sesleri duyulmaya devam ediyor. Savaş uçakları bombardımanının devam ettiği bölgede, bazı noktalarda IŞİD militanları ile muhalif gruplar arasında silahlı çatışma yaşandığı da bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı