Dünya Haberleri

  IŞİD ile savaşta ÖSO’ya da hava desteği veririz

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  24.10.2015 - 20:38 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Rus, Türk ve Suudi mevkidaşlarıyla birlikte önceki gün Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı Suriye toplantısı sonrası “Toplantıda dinamikleri değiştirebilecek bazı fikirler ortaya çıktı” açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün çarpıcı beyanatlarda bulundu.

  Lavrov, Rus televizyonu Rossiya-1’e verdiği röportajda, Batı destekli Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) teröristlere karşı savaşında hava desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Lavrov, “Özgür Suriye Ordusu denilen grup da dahil vatansever muhaliflere hava desteği vermeye hazırız. Ancak Washington, teröristlerin ve muhaliflerin bulundukları yerin koordinatlarını vermeyi reddediyor” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, ne Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ne de muhaliflerin çıkarlarını hesaba kattıklarını, önemli olanın Suriye’nin çıkarı olduğunu da sözlerine ekledi. Lavrov, Esad’ın siyasi bir çözümün gerekliliğinin farkında olduğunu da kaydetti. 

  AB’YE ‘BAĞIMSIZ’ DURUŞ ELEŞTİRİSİ

  Rus bakan, AB’yi ise Suriye konusunda takındığı ‘bağımsız’ duruş nedeniyle eleştirdi. Lavrov, “AB göç krizinin ve Ortadoğu’daki kaosun sebeplerini anlamaya başlamalı. Irak’ı hatırlasınlar. Irak’ın ‘demokratikleştirilmesi’ ülkeyi bölünme tehdidine getirdi ve mezhepsel gerilimler çıkardı. Son örnek olarak göçmen kaçakçılığı için kontrolsüz bir koridora dönüşen Libya akıllarına gelsin” dedi. Rus dışişleri bakanı, “Suriye ordusunun karadaki başarıları şimdiki tempoda devam etmesi halinde çok yakında ülkede genel parlamento ve başkanlık seçimleri yapılmasının ortamı sağlanmış olacak. Biz Rusya olarak zaten Esad’a birkaç gün önce Moskova’yı ziyaret ettiğinde seçim yolunun krizden çıkış için en kısa yol olacağını telkin etmeye çalıştık” ifadelerini kullandı. Lavrov, Esad rejimiyle muhaliflerin parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanması çağrısı yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı