IŞİD Almanya'da yasaklandı

Hürriyet Haber
12.09.2014 - 11:46 | Son Güncelleme:

İçişler Bakanı Thomas de Maizière, terör örgütü IŞİD'in ülke çapında yasaklandığını açıkladı. IŞİD'i simgeleyen siyah bayrak da artık kullanılamayacak.

Alman Hükümeti, IŞİD'in Almanya'da herhangi bir faatliyette bulunmasını yasakladığı gibi IŞİD'i simgeleyen siyah bayrak veya nişanın taşınmasına da yasak koydu. Ancak IŞİD'in yabancı terör örgütü olarak tanımlanması için mahkeme kararı gerekli olduğu belirtildi.

BU YASAK YETERLİ DEĞİL
Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Partisi Milletvekili Wolfgang Bosbach, İçişleri Bakanlığı'nın IŞİD'e uzun süredir dernek veya faaliyet yasağı getirmeye çalıştığını, ancak bunun hukuki açıdan karmaşık olduğunu belirtti. Dernek yasağının istenen etkiyi getirmeyeceğini ifade eden Bosbach, asıl amacın örgütün yapısını kırmak olduğunu açıkladı.

150 KİŞİ DÖNDÜ
Bugüne kadar toplam 3 bin 500 Avrupalının, sayıları 30 bin ile 50 bin arasında tahmin edilen IŞİD'çilere katıldığı belirtildi. Bunlardan Almanya'dan Suriye ve Kuzey Irak'a giden en az 450 kişiden 20 kişinin öldüğü, 150 kişinin ise Almanya'ya geri döndüğü öne sürüldü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı