ANKARA HABERLERİ

İshal vakası sır gibi saklanıyor

Hürriyet Haber
03.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Susuzluğa bağlı yaşanan su kesintileri nedeniyle Ankara’da ishal vakalarının artış gösterdiğini iddia eden Ankara Tabip Odası Başkanı Önder Okay, "İshal vakaları sır gibi saklanıyor. Bu vakaları Malezya’da öğrenmek daha kolay. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri görevini kötüye kullanıyor" dedi.

Hürriyet Haber

YAZ aylarında Ankara’da su kesintileri ve susuzluk nedeniyle ham su kalitesinin kötü olması ve arıtmanın yetersizliği nedeniyle ishal vakalarının artış göstrediği iddia edildi. Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Önder Okay, "Ankara’daki ishal verilerini Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden istedik. Ancak onlar rakamları paylaşmaktan kaçındılar. Malezya’daki ishal vakalarını öğrenmek daha kolay" dedi.

ATO, Çevre MÜhendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Kimya Mühendisleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında İl Sağlık Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin ’vurdumduymazlığına’ dikkat çekti. Müdürlüğün halkı bilinçlendirmek ve korumak adına hiçbir çalışma yapmadığını iddia eden Okay şöyle konuştu:

"Dünyada her yıl 4 milyar ishak olgusuna rastlanıyor. Bunların yüzde 94’ü önlebilir ishal. Temiz suyun sağlanması ile ishali önleyebiliriz.

Ankara’da daha sık görmeye başladığımız ishalli hastalıklar konusunda net rakamı bütün isteğimize rağmen veremiyoruz. Ama bu engellemeler çalışmalarımızı ve halkı bilinçlendirmeye yönelik hazırlıklarımızı engelleyemeyecek. İshalli hastalıkların artması başkent Ankara’ya yakışmıyor.

Kendi hekimlerimiz ishal vakalarındaki artışı dile getiriyor. Ankara Sağlık Müdürlüğü, Ankaralının sağlığı korumak adına bir çalışma yapmıyor. Ortada saklanacak bir şey yoksa verileri açıklasınlar varsa da zaten çok yakında ortaya çıkacaktır. Müdürlük görevini ihmal ediyor. Biyolojik ve kimyasal zararlılardan arındırılmış su sağlanana kadar bizler çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Ankara’daki 6-7 barajın plansızlık nedeniyle atıl durumda olduğuna dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Göksoy, "Kesikköprü barajından alınacak suyun İvedik Arıtma Tesislerinden arıtılarak verilemsi kabul edilecek bir şey değil. O suyun Ankara’ya verilmesi çok büyük tehlike arzediyor" dedi.

Ankara’da suda yüzde 50 kaçak var

ATO’yla birlikte su sorunu ve ishal vakalarıyla igili olarak düzenlediği basın açıklamasına katılan Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Atilla Hışır ise, şehir şebekesinde kayıp, kaçakların olduğunu iddia etti. Hışır şöyle konuştu: "Delik kovayla ne kadar su taşıyabilirsiniz ki. Ankara’daki suda yüzde 50 oranında kayıp, kaçaklar var. Büyükşehir Belediyesi’nin bu rakamları kesin olarak açıklaması lazım. Sürekli bu soruları soruyoruz ama cevap alamıyoruz. Yüzde 50 kayıp, kaçak varsa bu bize 1 liralık suyun 2 liraya mal olması demektir. Belki de Ankara’daki su fiyatlarının çok yüksek olmasının nedeni budur."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İshal vakası sır gibi saklanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı