Gündem Haberleri

  İshak Paşa Sarayı'nda Ağrı Dağı Efsanesi

  Hürriyet Haber
  03.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaşar Kemal'in başyapıtı operaya uyarlandı.

  Yaşar Kemal'in dünyaca ünlü başyapıtı ‘‘Ağrı Dağı Efsanesi’’, konusunun geçtiği mekanda operaya uyarlanarak yeniden hayat bulacak. Opera sanatçısı Hakan Aysev, Ağrı Dağı'nın eteklerinden tüm Türkiye'ye seslenecek. Ağrı Dağı Operası, 4 Temmuzda Doğu Beyazıt'taki İshak Paşa Sarayı'nda sahnelenecek.

  Doğu Beyazıt'taki mimari harikası İshak Paşa Sarayı, tarihe geçecek bir kültürel etkinliğe sahne oluyor. Dünyanın en ünlü tenorlarından Luciano Pavarotti'nin öğrencisi olan opera sanatçısı Hakan Aysev, 4 Temmuzda İshak Paşa Sarayı'nda Yaşar Kemal'in romanından operaya uyarlanan ‘‘Ağrı Dağı Efsanesi’’ni yorumlayacak. Gürcistan Senfoni Orkestrası ve Azerbaycan Devlet Korosu'nun Türk sanatçılarıyla birlikte sahneye çıkacağı projenin genel sanat yönetmenliğini Cüneyt Gökçer ve Eflatun Nimetzade üstleniyor. Konser, TRT, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Ağrı Valiliği'nin katkılarıyla gerçekleşecek.

  1784 yılında tamamlanan ve Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan İshak Paşa Sarayı'nın görkemli atmosferinde yapılacak konserde, 91 kişilik Gürcistan Senfoni Orkestrası ile 75 kişilik Azerbaycan Devlet Filarmoni Korosu sahne alacak. Çetin Işıközlü'nün bestelediği yapıtta Cüneyt Gökçer ‘‘Öykücü’’ olarak sahneye gelecek. Sofi rolünü Bas Ayhan Baran, Gülbahar'ı Soprano Gülşen Hafızova, Ahmet'i Bariton Şahmardan Adilov, Memo'yu Tenor Hakan Aysev, Demirci Hasan'ı Bas Hüseyin Muhtarov sahneye taşıyacak. Eserde, ayrıca Esen Muhtarova, Arda Aktar, Atay Ergezen ve Hasan Çelik rol alacak.

  Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Tenor Hakan Aysev, 8 ay önce geldiği Türkiye'de ‘‘ilk’’lere imza atmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Daha önce bu konserin dünyaca ünlü sanatçılarla gerçekleştirilmesi fikrinin ortaya atıldığını, ancak daha sonra Gürcistan ve Azerbaycan ile işbirliği yapıldığını anlatan Aysev, ‘‘İshak Paşa Sarayı'nı daha önce görmemiştim. Resmini gördüm. Kalbim duracak sandım. Gerçekten, büyüleyici bir atmosfer’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı