İşdünyasında ‘IMF, önceliği Brezilya’ya verir' korkusu

Hürriyet Haber
21 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ocak 1999 - 00:01

Dünyanın yakından izlediği ‘Brezilya’daki kriz', Türk işdünyasında da tedirginliğe yol açtı. İşdünyası, IMF'in mali yardım konusunda önceliği Türkiye yerine, devalüasyonla sarsılan Brezilya'ya vereceği konusunda endişeliler.

Brezilya'da patlak veren ve tüm dünyayı etkileyen kriz, Türk iş dünyasını da tedirgin etti. Bazı işadamları mali yardım konusunda IMF'in önceliği Brezilya'ya vereceği görüşünü savunurken, bazı işadamları da finans kuruluşlarının gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırımlarını azaltacağı yönünde görüş bildirdiler.

Gelişmekte olan ülkelere yapılacak yatırımlarda daha dikkatli davranılmasının Türkiye açısından bir fırsat da yaratabileceğine işaret eden iş dünyası, krizin Çin'e sıçraması halinde ise bir çok sektörde fiyatların dünya piyasalarında yeniden bir durgunluğa yol açabileceği yorumunu yaptılar. Bazı kesimler ise ABD'nin bu ülkelerdeki yatırımları nedeniyle daha çabuk önlem alacağını ve krizin daha fazla büyümeyeceğini düşünüyor. A.A. haberine göre, iş dünyasının Brezilya'da başlayan krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerine ilişkin görüşleri şöyle:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı:

‘‘Global kriz bütün dünyayı etkisi altına alıyor. Japonya'ya yaptığım son ziyaretimde büyük Japon firmalarının 1999 yılına, hatta bazı konularda 2000 yılına dönük kaygılar taşıdığını gördüm. Türkiye de dünyada gelişen bu tür olaylardan ayrı tutulamaz. Bir de bizim kendimize mahsus meselelerimiz var. Örneğin bir türlü istikrarlı, güçlü hükümetlere ulaşamıyoruz.’’

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Berker:

‘‘Brezilya'daki gelişmeler, ihracatının yüzde 20'sini Latin Amerika'ya yapan ABD'yi yakından ilgilendiriyor. Brezilya'nın devalüasyon yaparak mali piyasaları karıştırması ve IMF'nin sınırlı kaynaklarının bulunması nedeniyle, Türkiye de bundan endirekt etkilenecektir. Bu tür krizler, zincirleme reaksiyon etkisi taşıyor. Çin'e atlama tehlikesi var. Türkiye için Çin çok önemli. Devalüasyon yaparsa, tekstil ve demir çelik dahil birçok sektörde o fiyatlar, dünya piyasalarında yeniden resesyona yol açabilir.’’

Komili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili ise:

‘‘Brezilya'daki krizin çok büyümeden ABD tarafından tedavi edileceğini düşünüyorum. Amerikan yatırımının ağırlıklı olarak Güney Amerika ve bu arada Brezilya'da olması nedeniyle tedavilerini daha çabuk gerçekleştirebilirler. Bu bakımdan korkutucu boyutları bulmaz diye düşünmek istiyorum.’’

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski:

‘‘Güney Amerika ülkelerindeki bir krizin, Türkiye'yi endirekt etkileyeceğini düşünüyorum. Mesela IMF ilişkilerini etkiler. Para sıkıntısı içinde olduklarını biliyoruz. Krizden önce, öncelik Türkiye'de idi. Şimdi öncelik ne olacak diye merakla bekliyoruz. Haliyle, Güney Amerika'daki herhangi bir krizde, çok daha yakın ve direkt etkilendiği için Amerika'nın tutumu farklı olur. Brezilya'nın öncelik alacağını tahmin ediyoruz’’ dedi.

Alcatel Teletaş Genel Müdürü Lütfi Yenel:

‘‘Kriz sürecinde, özel finans kurumlarının gelişmekte olan ülkelere yönelik olarak daha dikkatli harcama yoluna gitmeleri, Türkiye için negatif bir gelişme. Ancak öbür taraftan, oralardan kaçan paranın bir yere gitme gereği var. Türkiye'yi bu açıdan şanslı görüyorum. Burada hem bir risk, hem de fırsat var. İnşallah Türkiye bunu fırsata çevirir.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı