Ege Haberleri

EGE

  İşçiye ceza

  Can ÖZLÜ / İZMİR, (DHA)
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, eylemler nedeniyle maddi ve manevi kayıplara neden olan personelin, ücretsiz fazla mesai yapacağını açıkladı

  EYLEMLER nedeniyle hem maddi hem de manevi kayıp yaşadıklarını dile getiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, her birimdeki personelin günlük 1 buçuk saat ücretsiz fazla mesai yapacağını açıkladı.
  2009 yılında, Kent A.Ş. eylemleri ile zor günler geçiren, bölünmenin ardından işten çıkartılan işçiler için ödenen tazminatlar ile ekonomik sıkıntı yaşayan Karşıyaka Belediyesi’nde, fatura çalışanlara kesildi. Son meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, önümüzdeki haftadan itibaren tüm birimlerde çalışan personelin 1 buçuk saat ücretsiz fazla mesai yapacağını ya da hafta sonu bir gün çalışacağını açıkladı.
  Bedava mesai dönemi
  Yerel seçimlerin ardından yaşanan bölünme sürecindeki sorunları hatıratan Başkan Durak, o dönemde belediyenin hem maddi hem de manevi kayıp içinde olduğunu belirtti, “Bu dönemde oluşan sıkıntıları üzerimizden atmamız gerekiyor. Eksiklerimizi kapatmak için daha çok çalışmamız şart. Herkes belediyesi, ekmek kapısı için çalışacak. Günlük 1/ 1.5 saat fazla mesai yapılacak ve ücret alınmayacak. Uygulamayı önümüzdeki haftadan itibaren başlatmayı düşünüyoruz” dedi.
  Kapılar kapanmıyor
  Yaklaşık bir yıldır her gün bir başkan yardımcısı, bir müdür ve ilgili personelin akşam 22.00’a kadar gönüllü nöbetçilik yaptığını anımsatan Başkan Durak, “Bu kişiler evlerine gittikten sonra da sabaha kadar nöbetlerini sürdürüyor. Hafta sonları da belediyenin kapısı kapanmıyor. Sonuçta bu uygulamaların hepsi ilçemizin gelişimi için” diye konuştu. Öte yandan, meclis toplantısında Karşıyaka Bostanlı’da Organik Pazar kurulmasıyla ilgili önerge görüşüldü. Önerge, ilgili komisyonlara havale edilirken, Başkan Durak, İzmir’de ilk kez sertifikalı bir Organik Pazaryeri kurulacağını vurguladı.

  MAAŞLAR AKSAMADI

  Son dönemde hayata geçirdikleri kültür ve sanat etkinlikleri nedeniyle eleştirildiklerini ifade eden Başkan Cevat Durak, “Bütçemizin yalnızca yüzde birini kültür ve sanat etkinliklerine ayırıyoruz. Bugüne kadar büyük ölçüde maaşları aksatmadan ödedik. SSK ve devlet borcumuz da yok. Geçtiğimiz süreçte yaşadıklarımızı doğru anlatamamış olabiliriz ama biz emeğin değerini en iyi bilenlerdeniz. Kültürel etkinliklerimize lüks diyenler, sosyal belediyecilik yapmamızı da istemiyor. Bunun adı lüksse biz lükse devam edeceğiz. Bizi böyle kabul etsinler” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı