Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşçilerine izin veren uyanık patron, atölyeyi boşaltıp kaçtı

  (a.a.)
  30 Temmuz 2007 - 20:19Son Güncelleme : 30 Temmuz 2007 - 21:01

  Kocaeli'de çalışanlarını ücretsiz izne gönderen tekstilcinin, atölyeyi boşaltıp kaçtığı iddia edildi.

  Edinilen bilgiye göre, Körfez ilçesi Tütünçiftlik beldesi Atakan Sokak'ta bulunan bir tekstil firmasının sahibi olduğu bildirilen Sinan Selami E, ekonomik sıkıntıda olduğunu bildirerek atölyesinde çalışan 290 çalışanına 15 günlük ücretsiz izin verdi.

  Atölye çalışanları işbaşı yapmak üzere atölyeye geldiklerinde binanın boşaltılmış, makinelerin taşınmış olduğunu gördü.
  Gün boyu fabrika önünde bekleyişini sürdüren işçiler, bir aylık maaşlarını ve tazminatlarını alabilmek için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Atölye önüne gelerek işçilere açıklamada bulunan firmanın yasal sahibi Fahri Çalık, atölyedeki 220 tekstil makinesiyle İstanbul'a kaçtığı tahmin edilen Sinan Selami E. ile görüştüğünü ve işçilerin maaş alacaklarını ödemeye çalışacağını öğrendiğini söyledi.

  Çalık, olayı bu sabah kendisini arayan işçilerden öğrendiğini belirterek, “Ben de mağdur durumdayım” dedi.

  1992 yılında kurulan, 1998 yılında da Gamze Tekstil olarak ismi değişen firmanın yasal sorumlusunun kendisi olduğunu ifade eden Çalık, firmadan hiçbir maddi beklentisi bulunmadığını, sadece 'kağıt üzerinde' firma sahibi gözüktüğünü bildirdi.

  Çalık, yaklaşık 300 çalışanın 100-110 bin YTL tutarındaki maaş alacaklarının 1 Ağustos Çarşamba günü ödeneceğini, tazminatlar için de ödeme takvimi belirleyeceklerini sözlerine ekledi.

  İşçilerden Kadir Çelik ise 7 Temmuzda izne çıktıklarını, iş başı yapmak üzere bugün atölyeye geldiklerini dile getirerek, “Görüldüğü gibi artık çalışacak bir işimiz yok. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.
  Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı