Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşçilerin işe dönüş sevinci

  A.A
  04 Mayıs 2011 - 14:39Son Güncelleme : 04 Mayıs 2011 - 14:39

  Adana Numune Hastanesi'nde hizmet veren taşeron firma yetkililerince işten çıkarılan 100 kişinin işlerine geri döndüğü bildirildi. 120 gündür hastane bahçesine kurdukları çadırda işlerine geri dönmek için direnen işçiler, işlerine tekrar başlayacak olmanın sevincini halay çekerek kutladı.

  Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hastane bahçesinde yaptığı konuşmada, bugün çok mutlu, onurlu ve coşkulu olduklarını belirterek, “Çünkü 120 gün önce burada başladığımız onur mücadelesinde bugün başta çalışanlar olmak üzere tüm Adana halkının desteğiyle çok önemli bir kazanıma imza attık” dedi.

  Çerkezoğlu, elde ettikleri kazanımın son derece anlamlı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
  “Bu bahçe çok şeye tanık oldu. Şimdi arkadaşlarımız gözlerinde o pırıltıyı görmek, verilen mücadelenin sonucunu bugün burada hep beraber yaşamak hepimizi onurlandırıyor. 120 gün önce bu hastanede onursuzluk belgesini imzalamadığı için, emeğine, benliğine kimliğine sahip çıktığı için işten çıkarılan arkadaşlarımızın direnişine tanıktır bu bahçe. Bizler tekbir gün bile 120 gün bile kararlılığımızdan ve inancımızdan bir şey kaybetmedik. Tek bir gün bile aklımızdan bu mücadeleyi kazanamayacağımıza dair en ufak bir şüphe geçirmedik. İnandık, mücadele ettik, 'birliğimiz, kararlılığımız gücümüzdür' dedik ve bu mücadeleyi başarıya ulaştırdık. Çünkü biliyoruz ki buradaki mücadelenin sonucu tek başına Numune Hastanesi'nde çalışan işçilerin kaderi değildir. Buradaki başarı tüm taşeron çalışanların, tüm güvencesizliğe karşı mücadele eden sağlık emekçilerin mücadelesidir.”

  “120 gün sonunda arkadaşlarımız alnı ak, başı dik şekilde bu hastanenin kapısından girdiler” diyen Çerkezoğlu, şöyle devam etti:
  “İşçi sınıfının hakları hiç bir zaman mücadele etmeden verilmemiştir. Biz mücadele etmedikçe, haklarımızın bilincinde olup örgütlenerek bu haklarımızı elde etmek için sokağa çıkmadıkça, hastaneleri, sokakları, kentleri ve kendimizi özgürleştirmedikçe kimse bizim haklarımızı gümüş tepsi içerisinde sunmadı, bundan sonrada sunmayacak. O nedenle mücadeleyi seçtik ve bugün kazandık. Adana'da kazandığımız bu başarı taşeronlaştırma karşı çok önemli bir köşe taşı olmuştur. Ama yolumuz daha uzun başta taşeron çalıştırma olmak üzere tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerini bu topraklardan silene kadar mücadele edeceğiz.”
  Çalışanlar adına konuşma yapan Esra Can ise 120 gün sonra direnerek kazandıklarını belirterek, “Bizler taşeronluğun kader olmadığını bilen ve bu kaderi bize reva görenlere mücadeleye cevap verenleriz” dedi.

  Diğer konuşmacıların ardından grup, müzik eşliğinde halay çekerek işe geri dönüşlerini kutladı.

  Adana Numune Hastanesinde hizmet veren taşeron firma yetkililerince işten çıkarılan yaklaşık bir grup işçi, 120 önce işlerine geri dönmek için eylem başlatmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı