Ege Haberleri

  İşçiler geri dönüyor

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  05.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediye Şirketi Kent AŞ’den çıkarılan ve yedi aydır başta Örnekköy Şantiyesi olmak üzere farklı alanlarda eylem yapan, son olarak geçtiğimiz ay Ankara’ya yürüyen DİSK’e bağlı işçiler, sendika içinde yaşanan sorunların ardından İzmir’e dönme kararı aldı.

  Ankara’da bir parkta çadır kuran işçilerin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşememesi üzerine DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ile tartıştığı önesürüldü.

  Günlerdir Ankara’da kötü hava şartları altında eylemlerini sürdüren işçiler, DİSK Genel Merkezi’nden yardım isteyerek, sorunun çözümü için yeniden devreye girmesini talep etti.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve parti üst yönetimi ile görüşme taleplerini ileten işçilere toplantıda Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’den aldığı talimatla , “Deniz Baykal ile görüşme yönündeki isteklerimiz kabul edilmiyor. Burada parkta daha fazla eylem yapamayız. CHP Genel merkezi önüne gidin ve orada açlık grevi yapın” dediği belirtildi. Bunun üzerine toplantıya katılan işçiler programda açlık grevinin olmadığını belirterek karara tepki gösterdi ve görüşmeden ayrıldı. Akara’dan ayrılan 30 işçi otobüs ile yola çıkarken bazılarının ise geride kaldığı belirtildi. Ankara’da yaşanan gergin toplantının ardından bazı işçilerin sendika flama-larını ve bayraklarını yerlerde sürükleyip yaktığı iddia edildi.

  Yazılı bir açıklama ile konuya açıklık getireceklerini ve yol haritalarını açıklayacaklarını dile getiren Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko, “Yaptığımız toplantıda bir sonuca ulaşamadık. CHP genel merkezi ile yapılacak görüşmenin şimdilik gerçekleşemeyeceğini söyledik. Görüşmelerimiz önceden olduğu gibi halen daha devam ediyor, İşçilerin arasında bir sorun yok. Biz bir aileyiz. Bayrak yakıldığı iddiaları da tamamen yalan” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı