Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşçiler çevrecilere karşı

  Yaşar ANTER/MİLAS (Muğla), (DHA)
  03 Mayıs 2011 - 15:29Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 15:31

  Muğla’nın Milas İlçesi Dörttepe Köyü’nde 2 yıldan bu yana kaçak ve ruhsatsız faaliyet gösterdiği öne sürülen beton santralinde bir grup çevreci pankartlı eylem yaptı. Zaman zaman işçi ve yöneticilerin müdahalesinin olduğu eylemde konuşan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, "Belediyenin iki kez mühürlemesine, savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen kaçak ve tarım arazilerinin ortasında faaliyetini sürdüren beton santralini yasalara uymadığı için uyarıyoruz" dedi.

  ÇEVRECİLERDEN SERT TEPKİ / Foto Galeri

  Dörttepe Köyü sınırları içerisinde Bodrum-Milas Havalimanı’na 1 kilometre uzaklıktaki Kavşak Mevkii’nde 2 yıldan bu yana kaçak ve ruhsatsız olarak faaliyet gösterdiği iddia edilen Bodrum Beton Santrali’nin önünde bugün öğle saatlerinde çevreciler ve köylüler eylem yaptı. Beton santralinin önünde "Bu işyerinde yağmalama var" pankartı açan grup adına Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ahyan Karahan açıklama yaptı. Karahan’ın konuşması sırasında santraldeki yönetici ve işçilerin sık sık "Asıl satılmış sizsiniz, yalan söylüyorsunuz, defolun buradan" diye bağırdıkları duyuldu. Bir ara işçilerin grup üyelerine müdahale etmesi üzerine jandarma araya girdi.

  Karahan, beton santralinin Milas-Bodrum hattındaki en önemli haksız rant merkezlerinden birisi olduğunu savundu. Havaalanının bulunduğu bölge olması itibarıyla, havzaya yerli ve yabancı sermayenin ilgi gösterdiğini kaydederek, şöyle dedi:

  "Burası tarımsal niteliği korunacak bir tarım arazisidir. Şu manzara aslında çok şeyi özetliyor. AKP iktidarı tarımı ve köylüyü gözden çıkarmış olabilir. Tarım alanlarının talanına da göz yumabilir. Ama bu memleketin köylüsü, zeytincisi asla sahipsiz değildir. Belediyenin iki kez mühürlemesine, savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen kaçak ve tarım arazilerinin ortasında faaliyetini sürdüren beton santralini yasalara uymadığı için uyarıyoruz."

  İlgili ve yetkilileri bu talanı durdurmaya davet eden Karahan, şu ana dek burada kamu ve doğaya karşı işlenen suçlar için gereken hukuksal ve cezai işlemlerin derhal başlatılması gerektiğini anlattı. Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, "Burada hiç kimse 'ben mühürledim, görevimi yaptım' deyip, yan gelip yatamaz. Onlar yatsa bile bizler, yurtseverler uyumayacağız, yan gelip yatmayacağız, yan gelip yatanı da uyandıracağız. Başta Muğla Valiliği olmak üzere, Milas Kaymakamlığı’nı ve Milas Belediye Başkanlığı’nı göreve çağırıyoruz" diye konuştu.

  Karahan’ın bu sözleri üzerine işçiler pankarta el koydu. Bu sırada arada kalan Yeşiller Partisi eski eş başkanı Bilgi Contepe tartaklandı. İşçiler, eylemi görüntüleyen basın mensuplarını da engellemeye çalıştı. Santral müdürü Tanju Dizici, gazetecilerin "Ruhsatınız var mı" sorusuna "Buraya hepiniz kandırılarak getirilmişsiniz. Yalan söylüyorsunuz. Size açıklama filan yok, defolun gidin buradan" diye yanıt verdi.

  "İKİ KEZ MÜHÜRLEDİK"

  Milas Belediye Başkanı CHP’li Muhammed Tokat ise yaptığı açıklamada Beton Santrali’ni 10 Ağustos 2010 ve 15 Kasım 2010 tarihlerinde iki kez mühürlediklerini söyledi. Tokat, "Belediye olarak tüm yasal işlemleri yaptık, tebliğ ettik. Ardından Cumhuriyet Savcılığı’na firma hakkında suç duyurusunda bulunduk. Yasal süreci takip ediyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı