Ege Haberleri

EGE

  İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü

  Taylan YILDIRIM/İZMİR (DHA)
  03.07.2015 - 01:46 | Son Güncelleme: 02.07.2015 - 13:11

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzenerji’deki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma olmaması üzerine, işçiler iş bırakıp Basmane Meydanı’ndan Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü. Burada, belediye binasında, "anlaşma yoksa, grev var" pankartı açan işçiler adına konuşan Genel İş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı, yaşanabilir ülkede yaşanabilir emeğin kavgasını verdiklerini söyledi.

  İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü

  Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden, çalışanların büyük çoğunluğunun bağlı olduğu İzenerji’ye bağlı yaklaşık 3 bin 600 çalışanı ilgilendiren toplu iş görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. Bu durumu bir süredir basın açıklamalarıyla protesto eden işçiler, bugün iş bıraktı. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası üyeleri, Basmane Meydanı’nda toplandı. Sayıları 2 bini bulan işçiler, daha sonra Büyükşehir Belediyesi önüne kadar slogan atıp yürüdü. Yolda işçiler zaman zaman oturup, protestolarını farklı şekillerde sürdürdü.

  SENDİKA BAŞKANI KONUŞTU

  Belediye binasının yan bölümünde toplanan işçilere, farklı sendikalardan da destek geldi. Burada işçilere Genel İş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı, konuştu. Uzun süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde belli bir mesafe kat edildiğini söyleyen Taner Şanlı, "Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na çağrıda bulunuyorum. Yaşanabilir ülkede yaşanabilir emeğin kavgasını veriyoruz. Bu ülkenin sahipleri bizleriz. Bu ülkenin her karışında emek veren bu ülkeyi yaşanabilir bir ülke haline getiren, birilerinin dediği gibi ileri demokrasi sürecini yaşatan bizleriz. Ne istiyoruz, bu ülkede artık çocuklarımızın geleceğine umutlu bakmak istiyoruz. Görüşmeler yüzde 10 zam oranında tıkanmıştı. Belediyeyle yapılan son görüşmenin ardından oran yüzde 13’e çıktı. Eğer sabrımız varsa İzmir’de yaşayan yurttaşlarımızın mağdur olmaması içindir. Bizim bizden başka kimsemiz yok. Kimsenin de sırtından geçinmiyoruz. Bugün hiçbirimiz iş yerlerimize dönmeyeceğiz" dedi.

  İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü

  Taner Şanlı’nın ardından konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta yakılıp öldürülen 37 kişiyli andı ve sadece ücret politikası değil toplumsal muhalefetin de öncüsü olduklarını söyledi.

  PANKART AÇILDI

  İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü

  Konuşmaların ardından işçilerin bir bölümü beklemeye, bir bölümü de halay çekmeye başladı. Bu sırada belediye binasınını çatısından aşağıya doğru, ’Anlaşma yoksa, grev var’ pankartı açıldı. Protestocuların uzun süre alkışladığı parkart daha sonra işçiler tarafından indirildi. İşçilerin belediye binası önündeki bekleyişi de devam etti. Eyleme ulaşımla ilgili birimler katılmadığından, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

  Görüşmelerde sosyal haklar hariç ücretlerde yüzde 13 zam rakamına çıkılmasına karşın sendikanın yüzde 15 artış istediği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı