İşçiler bayram müjdesi bekliyor

Hürriyet Haber
15 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mart 1999 - 00:01

Türk-İş, yaklaşık 480 bin kamu işçisi adına yürüttüğü toplu iş sözleşmelerinin, Kurban Bayramı öncesinde bağıtlanmasını amaçlıyor. Hükümet ile ilk görüşmenin yapıldığı 9 Şubat'tan bu yana 5 kez biraraya gelen Türk-İş yöneticileri, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin önümüzdeki günlerde yoğunluk kazanarak, Kurban Bayramı öncesinde bağıtlanmasını hedef aldı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral geçen hafta içinde hükümetten görüşme çağrısı beklediklerini, ancak bu beklentilerinin gerçekleşmediğini belirterek, hükümetin toplu iş sözleşmesi görüşmelerine gereken özeni göstermemesinin, kendilerini ve tabanı rahatsız ettiğini söyledi.

Talep ettikleri zam ile hükümetin önerdiği zam arasında çok büyük fark bulunmadığını anlatan Meral, ‘‘Hükümetin ve Sayın Başbakan'ın kamu kesimi toplu iş sözleşmelerine daha fazla zaman ayırarak, işçinin beklentilerini yerine getirmesini bekliyoruz. Hükümet, toplu iş sözleşmelerini bir an önce bağıtlayarak, işçiye bayram müjdesi vermelidir. Sayın Başbakan, sözleşmeleri bayram öncesinde sonuçlandırırak, işçi dostu olduğunu bir kez daha kanıtlamalıdır’’dedi.

BAŞKANLAR KURULU

Bu arada, hükümet ile önümüzdeki günlerde yapılması beklenen 6. görüşmede de uzlaşma sağlanmaması durumunda, Türk-iş Başkanlar Kurulu'nun toplantıya çağırılarak, eylem modellerinin tartışılabileceği bildirildi.

Türk-İş, bugüne kadar Eskişehir, Bursa ve İzmir'de gerçekleştirdiği kapalı salon toplantılarında, işçilere kamu toplu iş sözleşmelerindeki son durumu anlatarak, işçilerin bu konudaki görüşlerini alarak, bundan sonrası için neler yapılabileceğini saptıyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı