Gündem Haberleri

  İşçi sendikaları sokak çocuklarını okutacak

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO), Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'le ortaklaşa yürüteceği çalışma kapsamında 15 yaşın altında sokakta çalışan bin 600 çocuk, yatılı ilköğretim bölge okullarına yerleştirilecek.

  Üç işçi sendikası konfederasyonun Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle yürütecekleri proje, son zamanlarda sokakta çalışma olgusunun arttığı Adana, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep ve Edirne illerini kapsıyor.

  Proje sonunda sokakta ve tehlikeli koşullarda çalışan 15 yaş altındaki bin 600 çocuk belirlenerek yatılı ilköğretim okulllarına yerleştirilecek.

  Projenin detaylarının anlatıldığı, ILO tarafından yapılan açıklamada sokakların özgür havası, ailelerin yoksulluğu, eve sıcak para götürme ve nisbeten yüksek gelir sağlamalarının çocukları sokakta çalışmaya iten nedenler olduğu belirtilerek "Sokakta çalışarak ailelerin ve toplumun korunmasından mahrum kalan çocuklar fiziksel, cinsel ve duygusal istismara açık hale gelmektedir" denildi.

  PROGRAM 74 ÜLKEDE YÜRÜTÜLÜYOR

  Sokakta çalışan çocukların çeşitli hastalıklarla karşılaşmalarının
  olası olduğuna işaret edilen açıklamada, "Çocuklar; başta kulak, burun, boğaz ve cilt enfeksiyonları olmak üzere çeşitli sağlık problemleriyle yüzyüze gelmekte, sigara alkol ve madde bağımlılığı gibi risklerle de karşılaşabilmektedir" denildi.

  Projeyle çocukların iş hayatında değil okullarda olmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, bu projenin sendikaların temel amaçlarıyla da uyuştuğu kaydedildi.

  ILO'nun 1992 yılında başlattığı program 74 ülkede yürütülüyor. Eylem programları, politika geliştirme, araştırma ve duyarlılık etkinlikleri aracılığıyla çocuk işçilikle savaşan ülkelere destek olunması hedefleniyor. (anka)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı