Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşçi Partisi'nden Yunanistan ve Fransa' ya dava

  A.A
  20.07.2007 - 15:08 | Son Güncelleme:

  İşçi Partisi, Türkiye'nin AB sürecinde maruz kaldığı zararların tazmini için Yunanistan ve Fransa aleyhine iki ayrı dava açtı.

  Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AB'nin Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği mali yardımları Yunanistan'ın veto etmesi nedeniyle Lüksemburg ilk derece mahkemesinde Yunanistan aleyhine dava açtıklarını bildirdi.

  Mali yardımların verilmemesi nedeniyle Türkiye'nin 1 milyar 925 milyon avro zarara uğradığını belirten Perinçek, faizler, yoksun kalınan karlar ve Türkiye'nin Avrupa yatırım fonlarından yararlanamamasından kaynaklanan zararların da eklenmesi ile bu rakamın 20 milyar avroya ulaştığını anlattı.

  Davayı 16 Temmuz'da açtıklarını, davadan sonuç alınması halinde elde edilecek tazminatın devletin hazinesine gireceğini kaydeden Perinçek, “Yani devletimize, kamuya 20 milyar avroluk bir tazminatı kazandırmış olacağız” dedi.

  Davaya Dışişleri Bakanlığının ve hükümetin de katkı yapmasını isteyen Perinçek, dava dilekçelerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin AB'nin, AB Konseyi ve Komisyonunun müdahil olarak katılmalarını talep ettiklerini söyledi.

  FRANSA'YA SERBEST DOLAŞIM DAVASI

  Avrupa Birliği'nin kendi hukukunu çiğneyerek Türkiye'ye vize uyguladığını ve serbest dolaşımı engellediğini anlatan Perinçek, bu konuyla ilgili olarak da Fransa'ya 16 Temmuz'da Lüksemburg'daki ilk derece mahkemesinde dava açtıklarını bildirdi.

  Fransa'nın Türkiye için imtiyazlı ortaklık statüsü isteyerek serbest dolaşımı engellediğini belirten Perinçek, davayı bu sebeple ilk önce Fransa aleyhine açtıklarını, daha sonra Almanya ve diğer AB ülkeleri aleyhine de dava açacaklarını söyledi.

  Davaları açan hukuk bürosu avukatlarından Yavuz Selim Sarıibrahimoğlu ise davaların açılması ile ilgili olarak Türkiye'deki sanayici ve işveren kuruluşlarının birçoğu ile görüşme yaptıklarını ancak bu kuruluşların hiçbirinin davayı açmak istemediklerini belirtti.

  Dava açılması önerisini hemen hemen bütün siyasi partilerle de görüştüklerini kaydeden Sarıibrahimoğlu, “Bunların arasında sadece İsviçre'de deneyimi olan ve Avrupa'da hak arama kültürünü geliştirmiş olan İşçi Partisi bu öneriyi kabul etti” dedi.

  Lüksemburg'daki AB ilk derece mahkemesinin genel olarak Avrupa Birliği ile ilişkili ihtilaflara baktığını anlatan Sarıibrahimoğlu, davalar hakkında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan'a bilgi verdiklerini de söyledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı