Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İşçi, memur ve esnafın gelir vergisine indirim yok

BİR süredir gazete ve televizyonlarda; işçi, memur ve esnafın, gelir vergisi oranının düşürüleceğine dair haberler yayınlanıyor.

Sözü dolandırmadan hemen belirtelim, böyle bir yasa tasarısı ortada yok.

Yasa tasarısı olmadığı gibi, Maliye Bakanlığı’nda böyle bir düşünce de yok!..

İnanmayanlar, bir tarafa not etsin ve üç ay sonra ya da yıl sonuna doğru, o nota baksınlar. Aradan geçen zaman zarfında, böyle bir indirimin ya da indirimle ilgili yasa tasarısının hala ortada olmadığını fark edecekler.

NİYE YOK?

Habere göre, yüzde 35 olan en yüksek oran, yüzde 30’a belki de 25’e inecekmiş.

Diyelim ki indi... Bu indirimin; işçi, memur ve esnafa bir faydası yok!

Neden mi?

Hemen açıklayalım.

Şu andaki yüzde 35 oranı, yıllık tutarı 44 bin 700 YTL’nin üzerinde olan gelirlere uygulanıyor. 2009 yılında ise, yıllık tutarı yaklaşık 48 bin YTL’nin üzerindeki gelirlere, yüzde 35 oranı uygulanacak.

Diyelim ki oran yüzde 35’den 30’a indi.

Aylık geliri, 4 bin, yıllık 48 bin YTL’nin üzerinde olan işçi, memur ve esnaflar, bu indirimden yararlanacaklar.

Şimdi soruyoruz;

Ayda 4 bin YTL’nin üzerinde ücreti olan, tanıdığınız memur var mı?

Pekiii... İşçi ya da esnaf var mı?

Kuşkusuz yok!..

O halde, gelir vergisi tarifesindeki en yüksek oranın; yüzde 35’den 30’a, hatta 25’e indirilmesinin; esnaf, sanatkar, işçi ve memura, gelir vergisi yönünden bir faydası yok!..

FİLMİ SEYRETMİŞTİK

Bu filmi, 2004 yılı sonunda da seyretmiştik.

Başbakan; işçi, memur ve esnafın, gelir vergisi oranının 5 puan indirildiği müjdesini vermişti. O tarihte, 78 bin YTL’yi aşan gelirlerde vergi oranı 5 puan indirilmişti.

Biz de "Başbakan’ı Kim Yanıltıyor?" başlığı altında, Türkiye’de yılda 78 bin YTL’nin üzerinde ücret geliri olan işçi, memur ya da esnaf olmadığını ve bu uygulamadan, (Başbakan dahil) hiçbir ücretlinin yararlanamayacağını belirtmiştik.

Sonradan duyduğumuza göre, olayı fark eden Başbakan, Maliye Bakanı’na "Abi bu indirimden bırak işçi, memur ve esnafı ben bile yararlanamıyormuşum" demişti!..

Taban oranın yani yüzde 15 olan oranın, yüzde 10’a indirilmesine gelince; bu da olanaksız.

Yaklaşık 5 milyar YTL’lik vergi kaybı olur.

Bunu telafi edecek kaynak bulunamayacağına ve bütçe devamlı açık verdiğine göre, bu indirim de masal gibi bir şey!..

Doktor ve diş hekimlerine POS cihazı zorunluluğu

1 Haziran 2008 tarihinden itibaren, serbest meslek faaliyetinde bulunan doktorlar, diş hekimleri ve veteriner hekimler, işyerlerinde POS (Point of sale) cihazı bulundurmak zorunda olacaklar.

Bu tarihten itibaren doktorlar ve hekimler, kredi kartı ile yapılacak ödemelerde, POS cihazı kullanacaklar, POS cihazının fişi de "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edileceği için, hastalarına ayrıca "serbest meslek makbuzu" düzenlemeyecekler (Bkz. 379 No.lu VUK Tebliği).

POS’lardan her günün sonunda "günlük kapanış raporu" (Z Raporu) alınacak.

1 Haziran 2008 tarihinden itibaren, POS cihazlarını işyerinde bulundurmayanlara, VUK Mükerrer Md. 355/1’e göre 1.490 YTL "Özel Usulsüzlük Cezası" kesilecek. Günlük kapanış raporu almayanlara ise, her tespit için ayrı ayrı olmak üzere 25 YTL "ikinci derece usulsüzlük" cezası kesilecek.

Doktorlar aman dikkat, POS cihazı almayı unutmayın!..
X