Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşçi-işveren- hükümet zirvesi toplandı

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 2001 - 00:01


  İşçi ve işveren sendikaları temsilcileri Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakan Yardımcıları Bahçeli ve Yılmaz'ı ziyaret etti. Çalışma Bakanı Okuyan'ın da hazır bulunduğu görüşmede, başta iş güvencesi ve işsizlik olmak üzere çalışma yaşamına ilişkin sağlanan mutabakat çerçevesindeki çalışmalara destek istendi. Okuyan daha sonra yaptığı açıklamada, "Siyasi irade arkamızda" dedi.

  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve TİSK Başkanı Refik Baydur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile birlikte, Başbakan Bülent Ecevit'i Başbakanlık'ta ziyaret ettiler.

  OKUYAN: SİYASİ İRADENİN DESTEĞİNİ ALDIK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, toplantının ardından gazetecilere bir açıklama yaptı. Okuyan, "çalışma hayatımızı ilgilendiren tüm yasalarımızı, uluslararası çalışma örgütlerinin ve AB normlarına uygun çağdaş yasalar haline getirmek üzere başlattığımız çalışmalar konusunda siyasi iradenin desteğini aldık" dedi.

  Okuyan, geçen hafta bilimadamları ve konfederasyonların genel başkanlarıyla çalışma yasalarına ilişkin çalışma başlattıklarını ve bir protokol imzaladıklarını hatırlattı. Okuyan, toplantıda işsizliğin önlenmesi, reel sektörün kaygılarının giderilmesi konularını da ele aldıklarını söyledi. Okuyan şunları söyledi:

  "Sayın Başbakan'a ve Başbakan yardımcılarına, asgari ücret, SSK pirim tavanları, iş güvencesi, esneklik gibi bütün itibarıyle bu sorunları kendi aramızda elde ettiğimiz konsensüsü, bu mutabakatımızı aktardık. Bu yasaların en kısa sürede hazırlanıp yasaların tamamının çıkması noktasında arkamızda siyasi iradenin olduğunu hissederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. (Hürriyetim)


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı