İşçi davullu grevde sanayici ise ağlıyor

Hürriyet Haber
05 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mayıs 2000 - 00:01

İSO Meclis üyesi Adnan Çağlayan sanayicinin lastik sektöründe başlayan grevin diğer sektörlere de sıçraması tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, ‘‘Rekabet etmek istiyoruz, ama devlet ayağımızdan çekiyor’’ dedi.

Sınır ticaretinin Türk sanayine haksız rekabet yarattığını söyleyen Çağlayan, ‘‘Bugün gazetelere baktım işçilerim, üretimi bırakmış, greve gitmiş. Davulla zurnayla grev yapıyorlar. Biz sanayiciler ise üretimdeki bir saatlik kayıbın bile hesaplıyor, ağlıyoruz’’ dedi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi ise geçtiğimiz yıl sonundan bu yana ısrarla sosyal barışın önemini vurguladıklarını belirterek, şunları söyledi: ‘‘İşçi işveren ilişkileri maalesef kırılma noktasına gelmiş, grevler başlamıştır. 1999 Aralık ayından bu yana ısrarla ortaya koyduğumuz bir gerçek var, o da sosyal barış. Hükümetimizin IMF'ye yazdığı 10 Mart 2000 tarihli yazıda da önemle belirtildiği üzere toplu sözleşmeler ile enflasyonla mücadele programı arasındaki paralellik, hedef bütünlüğü, karşılıklı güven şu ana kadar sağlanamamıştır. Bu konuda hükümet ve Ekonomik Sosyal Konsey derhal toplanmalı, taraflar birbirlerini ikna ederek programın geleceği güven altında alınmalıdır.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı